Merhaba arkadaşlar, Bitcoin madenciliği yapan arkadaşların daha iyi bileceği üzere Bitcoin Madencilik Havuzları hakkında bilgi niteliğinde bir makale yazmak istedim. Bildiğiniz gibi madencilik yapmak isterseniz bu durum Ethereum, Dash yada Litecoin içinde farklı değil bir madencilik havuzuna giriş yaptıktan sonra voltrana katılmanız gerekiyor. Tabiki solo miningte yapabilirsiniz fakat bunun dezavantajları olacağı gibi avantajlarıda olacaktır.

Mesela havuzlara girişin belirli bir ücreti var aslında bunu girişte ödemiyorsunuz kazım yaptıkça günlük kazım miktarınızdan havuzun ön gördüğü kurallar dahilinde kazım yaptığınız miktardan %1~%5 arasında kesintiler oluyor. Günlük olarak bakarsanız bu miktar çokta göze batmayacak bir miktar tabi ki burada çok uçuk kazım güçlerinden bahsetmiyoruz. Zaten havuzlarda blok ödülü dağıtılıyor fakat bildiğiniz gibi bu sayı 12.5 BTC ve kişi başına verilmiyor havuz içerisindeki toplam kazım gücüne oranla dağıtılıyor. Yani havuzda 1.4Ph/s gücüne sahip bir madenci varsa büyük çoğunluğu o toplayacaktır ve sizin kazım gücünüzde 14th/s ise onun aldığı payın binde birini alacaksınız demektir.

Hashflare.io sattığı madencilik paketlerinde size havuz seçebilme imkanı sunuyor ve kendi katılmak istediğiniz/kazım yapmak istediğiniz havuzu kendiniz seçiyorsunuz isterseniz birden çok havuz seçmenize de izin veriyor. Yani %33 Slush-%34 Antpool-%33 BTC China gibi gücünüzü bölebilirsinizde. Blok ödülü konusuna gelince çok emin olmamakla birlikte sanırım bulut madenciliğinde blok ödülü kişiye verilmiyor fakat veriliyorda olabilme ihtimali var tam emin değilim.

Kazım güçleri ile detaylı bir excel dosyası oluşturulmuş, bunu yapan kişi sanırım bir hashflare.io üyesi bende araştırmalarım sonucunda buraya ulaşabildim. Buraya tıklayarak tabloya daha detaylı ulaşabilirsiniz. Kazım yapılan havuzlardaki yüzdelik dağılım ise bu şekilde;

Aşağıdaki resimi incelerseniz toplan hash oranı, zorluk ve 1TH/s başına günlük tahmini kazanç yazmakta. Tabiki bu kazanç günlük olarak değişim gösterebilmektedir yani hiçbir şey sabit değil aslında. Anlık bile değişiyor olabilir ama Bitcoin için bu değişimler daha oturaklı diyebilirim. Mesela Ethereum için günlük bir zorluk değişimi mevcut zaman zaman çok küçük oranda gözle görülür şekilde değişimlerde olabiliyor zorluk açısından.

Bir sonraki zorluk tahminide otomatik olarak zaten "tahmin" olarak belirtiliyor mesela zorluk 1.87T olmadan önce bir sonraki zorluk %20 şeklinde artacak diye bir tahmin vardı ama geçtiğimiz 6 gün içerisinde bu oran +8.52% ye kadar düşmüş durumda yani 2.03T şeklinde olacak diye tahmin edilmekte. Tabiki zorluk herzaman artmıyor birde pool.bitcoin.com'un sağladığı bir avantaj var üyeler yani madenciler isterlerse Bitcoin Cash kazabiliyorlar çünkü algoritma bildiğiniz üzere aynı (SHA-256). Mesela zorluk diyelimki arttı ve Bitcoin Cash kazmak Bitcoin kazmaktan daha kârlı hale geldi. İşte böyle bir durumda hemen Bitcoin Cash kazımına geçilebilinir. Sanırım bunu Antminer S9 sahibi olan arkadaşlarında yapması mümkün tek yapmaları gereken BTC.COM da Bitcoin Cash havuzuna girip kazıma devam etmek. İşte bu gibi durumlarda Bitcoin deki onaylanmamış işlem sayısını arttırmakta sebebi ise madenciler artık eski yerinde olmayışı yani tam bir baba-oğul kavgasına dönmüş durumda bu iş aslında. 

Daha detaylı bilgiler vermek isterdim fakat birden işin teknik kısmına girmek istemedim. Biraz yavaştan alsak ve sizlerde araştırsanız daha iyi olur diye düşünüyorum. Çünkü nekadar bilginizde olsa zaman zaman kaçırabiliyorsunuz bazı şeyleri. Son 10 gündür Antpool en çok kazandıran havuz durumunda listeyi incelemenizi öneririm. Tekrar başka bir yazıyla görüşmek dileğiyle..

Arkadaşlarınla paylaş