2013 yılının yaz aylarında Galli bir adam olan James Howells masasını temizlerken bozulan laptopundan bir hard diski çöpe attı.

Ne yazık ki, daha sonradan hatırladığına göre o hard diskte 2009 yılından kalan madenciliği yapılmış 7,500 Bitcoin bulunuyordu. Sadece o dönemde Bitcoin’in yükselişi ve değer olarak 1000 dolara ulaşmasıyla bile çöpe giden hard disk en az 7 milyon dolar değerindeydi.

Bitcoin’in gün geçtikçe daha da değer kazanmasıyla bu hikâye oldukça yankı buldu ve bize aslında Bitcoin'in ilk dönemlerindeki madencilerin ve yatırımcıların yaşadıkları avantajları ve dezavantajları bir kez daha göstermiş oldu. Pek çok kişi Bitcoin daha emekleme dönemindeyken merak saldı ve aslında sadece oralarda “takıldı”. Ancak çoğu cüzdan ya unutuldu ya da yedeklenmedi.

7,5 milyon doları öylece Newport, Wales’daki çöplüğe atmış olan Howells, tabii ki kızgındı, hayal kırıklığına uğramıştı ve söyleyecek tek sözü yoktu. Sonraki senelerde bu büyük kaybını unutmuş gibi olsa da eski ve asla kapanmayacak olan bu yarası Bitcoin’in yükselişiyle tekrardan açıldı. Bitcoin değerinin 10,700 dolara ulaşmasıyla James Howells aslında 80 milyon dolar değerindeki bir hard diski çöplüğe atmış olduğu gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kaldı.

“Bu kötü bir fikir”Howells 7,500 koinin madenciliğini aslında teknolojik bir eğlence olarak görerek hobi niyetine yapmıştı. 

Howells:

“Çöpe bir şey attığından insan bir durup kendisine şunu sormalı: Bu kötü bir fikir mi? Bende gerçekten bu oldu!”

Howells madenciliği kız arkadaşı sürekli laptopundan çıkan sesten rahatsız olduğu ve laptop çok fazla ısınmaya başladığı için bırakmış. Aynı laptopa bir sonraki sene limonata dökünce de aleti parçalara ayırmış. Hard diski de elinden çıkarmadan önce birkaç sene elinde tutmuş.

Howells (2013'ten önce):

Şu an öyle bir durumdayım ki, yaşananlara sadece ya gülebilirim ya da ağlayabilirim. Elimde bir kürekle çöplükte neden mi hard diski aramıyorum? Sanırım onu bulabileceğim fikrinden çoktan vazgeçtim.

Hepimiz Howells’ın ne kadar umutsuz hissettiğiniz tahmin edebiliyoruz. 

Karıma söylemeyin.

Ancak gelin görün ki Howells böyle büyük bir maddi kayba uğrayan tek kişi değil elbette. Karısı duyarsa onun gazabından korktuğu için anonim kalmayı tercih eden Avustralyalı bir adam da binlerce Bitcoin’i kaybettiğine dair hikâyesini paylaşmış durumda. 

Alex takma adını seçen bu adam, 2009’da bir roman fikrinin parçası olarak “binlerce ve çoklu” Bitcoin madenciliği yaptığını söylüyor. Madencilik programının çok büyümesi, külfetli ve kullanışsız hale gelmesiyle birlikte uğraşmayı bırakıyor, programı siliyor ve Bitcoin’ini dandik bir flaş bellekte saklamaya başlıyor. 

Alex’in söylediğine göre:

Onları bilgisayarımda değil de flaş bellekte tutmamın asıl nedeni bilgisayarımın patlaması ya da hacklenmesi durumunda hala bir yedeğimin olacağını düşünmemdi.

2013’e geldiğimizde ise Bitcoin değerini 1000 doların üzerine çıkınca birden sahip olduğu cüzdanı hatırlayan Alex:

USB’yi bilgisayara taktım ve dosyayı açmaya çalıştım. Ama USB çöktü! Aşırı ucuz olan, Çin malı bir USB’ydi…

Aynen Howells gibi, Alex de her kilometre taşı denebilecek anlarda Bitcoin değerinin büyümesini, milyonlarca dolar değerine ulaşmasını öylece izlemek zorunda kaldı.

Hayatımın en büyük hatası. Asla ama asla, hiçbir şeyi Çin malı ucuz bir USB’ye yedeklememek lazım.

Sonsuza dek kayıp
Kaybedilmiş Bitcoin hikâyeleri tahmin edildiğinden de fazla. 2012’de bir Gizmodo editörünün gene bir hard diskle birlikte 1,400 Bitcoin’i çöpe atması gibi. Tanesi için ortalama ücretin 1,5 sent olduğu dönemde o Bitcoinler için sadece 25 dolar ödemişti. Şimdi ise neredeyse 15 milyon dolar değerinde edeceklerdi.

Bu ve bunun gibi vakalardan etkilenen çalışmalarla birlikte tahmini olarak 4 milyon Bitcoin sonsuza dek yok olmuş durumda. Yapılan çalışmalara göre kaybolan Bitcoinlerin çok büyük bir kısmı dolaşımda değiller. Bu koinler tabii ki hala blok zinciri içinde varlıklarını koruyorlar, ama artık erişimleri sonsuza dek yok olmuş durumda.

Kaybedilen Bitcoin miktarının kesin olarak tahmin edilmesindeki zorluklardan biri de Satoshi’nin hala hayatta olup olmadığını ve hayattaysa bile özel anahtarlara erişip erişemediğini tam olarak bilememiz.

Koinleri güvende tutmak
Bitcoin acemileri için birinci kural online tehditlere açık oldukları anlarda koinlerini borsa dışı tutmak. Ancak tabii ki bu bazı offline tehditlerin de olmadığı anlamına gelmiyor.

Bu iki vaka çalışması dijital bir varlığın online olarak yedeklenmemesi halinde kaybının ne kadar da kolay olacağını gözler önüne seriyor. İsterseniz dandik bir flaş bellek ile; isterseniz bozuk bir hard disk ile. 

iComply Yatırım Servislerinin CEO’su olan Matthew Unger’ın önerisine göre:

Bu aynı şuna benziyor; nasıl biraz nakit parayı cüzdanınızda taşıyor, birazını bankada tutuyor ve sizin için çok değerli diğer eşyalarınızı daha da güvende tutuyorsanız; dijital para birimlerinde de aynı şekilde hareket edebilmeniz gerekiyor.
Bu yazının orjinal kaynağını göster. https://cointelegraph.com/news/infamous-discarded-hard-drive-holding-7500-bitcoins-would-be-worth-80-million-today
Arkadaşlarınla paylaş