Çin Halk Bankası'nın bir başkan yardımcısı olan Pan Gongsheng, Sina'ya verdiği röportajda Bitcoin'in uzun vadede değerini kaybedeceğine inandığını dile getirdi.

"Keynes’in bize öğrettiği bir şey var 'pazar uzun süreli olarak akıl dışı şekilde devam edip büyüyebilir ama sonunda çözülen yatırımcı olarak siz olursunuz’ Yapacak tek bir şey kaldı: Nehir kıyısına oturun ve Bitcoin'in cesedi geçişini bekleyin."Ayrıca, Çin Halk Bankası ve yerel Çinli otoritelerin kripto değerlerin ticaretini askıya alma konusunda doğru kararı verdiğini vurguladı. Gongsheng şunları söyledi:
"Birkaç ay önce Bitcoin alışverişlerini kapatmasaydık ve ICO'lara müsaade etseydik, Çin hala Bitcoin ticaretinin ve ICO bağış toplama yönteminin % 80'inden fazlasını oluşturuyor olsaydı... bugün ne olacaktı? Bu soruyu düşünmek bile beni korkutuyor."Çin pazarı hiç bu kadar büyük olmadı!

Gongsheng tarafından bahsedilen, Çin'in yüzde 90 oranında küresel ölçekte Bitcoin pazar payı, bir çok analist, yatırımcı ve araştırmacı tarafından kripto değerler sektöründe geçen yıl olduğu gibi yanlış bir analiz olarak değerlendiriliyor. Uzun yıllardır Çin Bitcoin döviz piyasası ve ticaret platformları, sıfır ücretli bir ticaret sistemi kullandı. Tüm alım satım tamamen ücretsizdi, hiçbir ücret ödemiyorduk.

Sıfır ücretli alışverişte önemli bir husus, bot ve süpürme yöntemlerine karşı savunmasız olmalarıdır; bu durum hacimlerin şişmesine neden olabilir. Dolayısıyla, bir piyasanın sıfır ücret değişimli gerçek işlem hacmi, muhtemelen göründüğü sadece bir kısmı olabilir.

Aralık 2016'da, Çin Halk Bankası tüm Çin ticaret platformlarını ve borsalarından sıfır ücret ticaretini kaldırmasını talep etti. Hemen hemen, Çin pazarındaki Bitcoin döviz ticareti pazar payı yüzde 90'la keskin bir düşüşle yüzde 7'ye düştü. Çin, artık en büyük Bitcoin pazarı değil, Japonya'nın, ABD'nin, Güney Kore'nin ve Avrupa'dan sonra gelen en büyük beşinci pazar haline geldi.

Diğer taraftan Çin, küresel Bitcoin döviz piyasasının önemli bir bölümünü oluşturduğu için ülkedeki sert düzenlemeler kripto değer ticaretine ciddi darbeler indirerek Bitcoin fiyatında büyük bir etkisi olmuştu. Bununla birlikte, Çin'deki yasaklar sonrasında düşen Bitcoin değeri 5.000 dolardan 11.665 dolara kadar tekrar yükseldi.

Bu açıklamalara rağmen Çin'deki Bitcoin talebi artıyor.

Hong Kong Bitcoin Derneği’nin kurucusu ve teknoloji köşe yazarının Leonhard Weese'nin belirttiği gibi, Çin'in önde gelen kripto değer borsaları, Çin hükümetinin kripto piyasalarındaki alış verişe müdahalesinden sonra Hong Kong Bitcoin pazarına göç etti.

Weese, Huobi, OKCoin, BTCC (Huobi Pro olarak işlem görüyor) ve OKEx'in şu anda global Bitcoin işlemlerinin yüzde yedisini oluşturduğunu açıkladı. Çin'de yatırımcılar yaklaşık yüzde sekiz oranında yüksek prim sunan Bitcoin'i satın alıyor. Weese, çoğu yatırımcının Hong Kong'da ticaret yapmak için offshore bankacılık hesaplarını kullandığını açıkladı:

"Hong Kong'da dört özel OTC ticaret masası, Gatecoin, Octagon Strategy, Circle Trading ve Genesis Block şimdi 1 ila 10.000 BTC arasında değişen siparişler için yarışıyor."
En son 05.12.2017 11:34:14 tarihinde güncellendi.
Bu yazının orjinal kaynağını göster. https://cointelegraph.com/news/pboc-governor-believes-bitcoin-will-die-but-chinese-market-disagrees
Arkadaşlarınla paylaş