Girişimci ve melek yatırımcı olan Evan Luhtra, dijital varlıkların çok iyi bir yatırım aracı olduğunu söyledi. Bunun altında yatan nedenin ise, geleneksel yatırım araçlarına kıyasla daha büyük bir kâr getirisi olduğunu belirtiyor. Luhtra, dijital varlıkların sonuçta bir çeşit yatırım türü olduğunu ve tam anlamıyla herkese hitap etmediğini de belirtiyor.

Cointelegraph'a konuşan Luhtra, Blockchain teknolojisi ve sektörde yeni oluşan yatırım fırsatları hakkında konuştu. Yapılan röportajın en önemli kısımlarını aşağıda sizlerle paylaşıyoruz.

Muhabirin ilk sorusu: 

Bilişim sektöründe yıllardır üzerinde çalıştığınız bazı projeleriniz var ve bu sektörde artık popüler sayılırsınız. Bu popülerliği neye borçluyuz? Çalışmalarınız arkasındaki motivasyon kaynağını açıklayabilir misiniz?

Luhtra cevapladı:

Uzun zamandır girişimcilik ile uğraşıyordum. 12 yaşında basitçe teknolojik haberler paylaşabileceğim bir site kurdum ve 250 bine yakın okuyucu edindim. Daha sonra gelişen mobil uygulama sektörü ile ilgili bazı mobil uygulamalar geliştirdim. Daha çok yeni girişimler yapmaya çalıştım. Bu girişimler sayesinde sektörde yenilikçi ve popüler bir isim haline geldim.
Özellikle mobil uygulama sektöründe kapsamlı bilgi ve tecrübeye sahip oldum. Kurmuş olduğum şirket, Fortune 500'de yer alan büyük şirketler için mobil uygulamalar da geliştirdi ve başarılı bir şekilde teslim etti.
Daha sonrasında, kripto para sektöründe boy gösteren GazeCoin.io, Hashgraph.com gibi şirketlerle çalıştım. Bununla birlikte dünyanın önde gelen kuruluşları tarafından Blockchain uzmanı olarak addedildim.

Teknolojik aksaklık

Çeşitli üniversitelerde ve konferanslarda dünyaca tanınan bir isim haline geldim. Çoğunlukla konuşmalarımda Blockchain, mobil uygulamalar, girişimcilik ve trend teknoloji konularından bahsediyorum. TEDx, Google, Washington Eyalet Üniversitesi, San Francisco Devlet Üniversitesi gibi pek çok yerde konuşmalarım oldu.

Muhabir soruyor:

Blockchain teknolojisinin ortaya çıkışı, çeşitli alanlardaki gelişmeleri etkilemekte ve bazı önemli aksamalara neden olmaktadır. Bu gelişen yeni trend hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyim?

Luhtra cevaplıyor:

Bitcoin'in altında yatan bir teknoloji olan Blockchain çok etkileyici ve dünyayı değiştireceğine inanıyorum. Merkeziyet üzerine kurulan sistemlerin aksine, Blockchain vatandaşlara gücünü tekrar geri verebilir. Mobil uygulamalar geldiğinde dünyayı büyük ölçüde nasıl değiştirdiğine tanık olduk. Şimdi uygulamalar olmadan bir dünya hayal edemiyoruz. 
Blockchain, yavaş yavaş hayatımızın her yönünde karşımıza çıkıyor. Blockchain teknolojisi gereği, her sektörde uygulanabilir bir yapıya sahip. Bitcoin, Blockchain teknolojisinin sadece bir ürünüdür. Ancak Bitcoin'in popülerliği ile Blockchain'in doğru orantılı artığını söyleyebiliriz. Zamanla Blockchain'in girdiği sektörlerde endüstriyel gelişmeleri hep birlikte göreceğiz. Blockchain onaylanmış bir teknolojidir ve şuan için etkisini ölçmek veya ölçmeye kalkışmak biraz ilginç olacaktır.

Merkeziyetçi olmamanın gücü

Luhtra, ilgisinin daha çok Blockchain'in sunduğu şeffaflık ve merkezi olmayan yapısına olduğunu belirtiyor. Reklamcılık veya finansal sektörlerde Blockchain'in faydası tahmin edilenden daha fazla olacağını da sözlerine ekliyor. Luthra açıkca merkezileştirilmemiş fikrine inanan biri olduğunu söylüyor ve Blockchain'in hızlı bir şekilde büyüyeceğini düşünüyor. Bunu da yakın zamanda olan büyüme ile örneklendiriyor.

Aşırı risk bir yana, büyük ödül bir yana

Erken yatırım yapan biriyseniz, yılda 3 kat ila 50 kat arasında bir büyüme görmeniz mümkün. Kripto para birimleri, normal para birimlerine göre daha esnek ve oynaktır. Doğru tahminler yaparak paranızı 24 saat içinde 2-3 katına çıkarmanız içten bile değil. Ancak büyük kazanmak için, büyük risk almanız gerekecek. Yanlış bir yatırımızında çok seri bir şekilde kayıp yaşayabilirsiniz.

Luthra, şahsen yaptığı yatırımların 24 saat içerisinde yüzde yüz oranında arttığını da, yüzde 50'den fazla da kaybettiğini açık bir dille anlatıyor. Luthra, insanların her zaman değerli ve mantıklı yatırım yapmalarını öneriyor. Bu nedenle de, en umutlu gördüğünüz varlık, şirket veya kripto para birimlerine yatırım yapılmasını tavsiye ediyor. Yatırım yapmadan önce de, her şeyi yeterince okumanın ve anlamanın önemli olduğunu da hatırlatıyor.

ICO'lara güvenin

Teknoloji sektöründe, girişimler herkes için çok az riskli olmasına rağmen, çok büyük bir büyüme de gerçekleştirilebir. Kanepenizde otururken aklınıza bir fikir gelebilir, doğru insanlarla ortaklıklar kurabilir, iyi bir ürün oluşturabilir ve dünyaya sunabilirsiniz. Şimdi ise ICO'lar sayesinde bu fikirleriniz ve ürünleriniz için çok daha hızlı bir şekilde para (yatırım) toplayabilirsiniz.

Bu yazının orjinal kaynağını göster. https://cointelegraph.com/news/evan-luthra-digital-assets-investment-is-not-for-everyone
Arkadaşlarınla paylaş