Bitcoin, yani dijital çağın altını. Son bir yıldır herkes bir vesileyle ya onu konuşuyor ya da duyuyor. Varlıklarımızın değerini korumak için en gözde yatırım araçlarını bile solda sıfır bırakan devrimsel nitelikte yeni, şeffaf, ölçülebilir, kolay aktarılabilir ve denetlenebilir bir değer depolama enstrümanı. Peki dijital çağı altınına nasıl yatırım yapabilirsiniz? Sizin için pratik bir rehber hazırlamaya çalıştık.

Bitcoin almak için geç mi kaldınız? 

Hayır, merak etmeyin daha her şey daha yeni başlıyor. Bitcoin henüz 9 yaşında genç bir teknoloji, birçok uzman tarafından henüz bebeklik ya da çocukluk çağında olarak tanımlanıyor. Durumu anlamak için şöyle bir kıyaslama yapabilirsiniz. Bitcoin’in mevcut hacmi şu an global altın piyasasının sadece ve sadece %2’si kadar. Bu durum diğer büyük borsaları ve para piyasalarını da işin içine dahil edince bindelik hatta on binlik oranlara düşünüyor. Yani önündeki potansiyeli varın siz düşünün. (Tabii ki bunu söylüyor olmamız Bitcoin’de riskler olmadığı anlamına gelmiyor, bu tarz riskler her piyasada mevcut, bu bakımdan yatırımınızı düzenli ve güncel olarak takip etmelisiniz.)

Bitcoin’in temelleri

Bitcoin tamamen kişiler arası bir protokoldür, aracılara, devlete, banka gibi kurumlara ihtiyaç duymaz. Oldukça güvenli olan blok zinciri denilen bir altyapı üzerine kuruludur. Blok zinciri Blockchain Vakfı denen kar amacı gütmeyen bir kuruluş tarafından desteklenir. Bitcoin Core denen geliştirici bir ekibe, Bitcoin üreten ve transfer işlerinin yapılmasını sağlayan madenciler denilen üreticilere ve Bitcoin’e sahip olan cüzdan kullanıcısı taraflara sahiptir. Toplamda üretileceği miktar 21 milyon adetle sınırlı, ölçülebilir ve güvenilebilir bir kaynaktır. Bu durum ne altın rezervleri ne de merkez bankalarının ürettiği paralar için geçerli değil. Bu bakımdan Bitcoin çok daha şeffaf ve dürüst bir kaynak. 

Nereden başlamalı?

Hemen Blockchain Vakfı’nın sitesine gidip kendinize bir cüzdan açarak işe başlayabilirsiniz. Emin olun internet bankacılığından çok daha kolay. Vakfın adresi bu: https://www.blockchain.com/ Adresi aldıktan sonra ayarlar kısmından güvenlik ve benzeri ayarlarınızı tamamlayın. Kurtarma kelimelerinizi bir yere not alın.

Satın alma yöntemleri

Bu konuda birkaç seçeneğiniz var.Birincisi ve en yaygın olanı borsalar. Borsalar Bitcoin sahipleri ile sahip olamk isteyenleri buluşturan yerler. Borsa ise burada sadece işlemde aracı olup sizden komisyon alan taraf. Bu mecralarda al sat yapabiliyorsunuz. Şu an Türkiye’de bu tarzda 4-5 borsa var. En bilinenleri BTCTurk, Paribu ve Koinim. Hangisine kayıt yaptıracağınız size kalmış.

İkinci yöntem, eğer ben borsayla uğraşmam derseniz Exchange siteleri, servisleri. Şu an Türkiye merkezli bir Exchange servisi yok ama iyi yabancı örnekler var. CEX.IO ve Changelly bunlardan ikisi. Bu servislerden Master ve Visa’lı debit kartlarınızla Bitcoin alabilir ve cüzdanınıza aktarabilirsiniz.

Aracılık siteleri ve doğrudan birilerinden almak. Çok az bildiğim bir konu ama bazı siteler bunu yapıyor. Bu durumun doğrudan bir insandan Bitcoin almaktan farkı yok. LocalBitcoins böyle bir hizmet sunuyor. Ya da yapışın zaten alan satan bir arkadaşınızın yakasına, sizin için de alsın :)

Son olarak

Son olarak Bitcoin’e kesin bir giriş fiyatından söz etmek mümkün değil. Bu bakımdan sizi çok şaşırtabilir. En iyisi bir seviyeden alıp, girip öğrenmek. Ya da haberleri düzenli takip edip kendi kararınızı vermek. 

Siz de artık dijital çağın altınının bir parçası oldunuz. Şimdi arkanıza yaslanın ve olacakları seyredin. 

Arkadaşlarınla paylaş