Kanada Merkez Bankası Mali Kuruluşlardan Sorumlu Bürosu, merkez bankasının kendi dijital para birimlerini ihraç etmesinin faydalarını ve dezavantajlarını inceleyen bir rapor yayınladı. Bu tür para birimi "merkez bankası dijital para birimi" (CBDC) olarak adlandırılır.

Araştırma raporu iki kıdemli araştırmacı tarafından hazırlandı; Kıdemli Müdür Walter Engert ve Kanada Mali Kurumlar Müfettişliği Ofisi ve Kanada Bankası Para Birimi Departmanı Ekonomik Araştırma ve Analiz Direktörü Ben S. C. Fung. Bu araştırma departmanının temel amacı, ekonomik araştırmalar yaparak yeni ekonomik programlarda lider pozisyonlar alabilmek.

Engert ve Fug, perakende ödemelerdeki gelişmelere ve nakit talebiyle ilgili konulara dair departmana tavsiyelerde bulundu. Bu önemli, çünkü yazarlar raporun yalnızca kendi görüşlerini ve mutlaka bankanın pozisyonunu belirtmediğini, belirttiyse de tavsiyelere ağırlık verdiklerini söyledi.

Rapordan bir kısım şöyle:

"Merkezi bir bankanın nitelikli finansal kuruluşlara sadece rezervleri tedarik etmesi yeterli midir? Farklı bir şekilde ifade vermek gerekirse ayak sesleri duyulan şey "nakitsiz bir toplum" mu?

Rapordaki diğer önemli noktalar

Rapor, merkezi bir bankanın sanal bir para birimi cinsinden ihracı yoluyla elde edebileceği altı olası yarara da yer vermiş. Yazarlar öncelikle üç avantaja odaklanmıştı: tüketicilere yapılan ödemeler, mali sürece katılımın arttırması ve finansal istikrar. Yazarlara göre, "merkez bankası dijital para birimi"leri çevrimiçi ödemeler için sürtüşmeyi azaltacak ve küçük tüccarların İnternet üzerinden hizmet sunmasına kolaylık getirebilir. Rapora göre, merkez bankası destekli kripto para birimleri perakende ödemeler için maliyetleri de azaltabilir.

Yazarlar, bu tarzda kripto paraların finansal katılımın gelişmekte olduğu ülkelerin ekonomilerine büyük fayda sağladığını, ancak Kanada gibi gelişmiş ekonomilerde sınırlı etkisi olacağını savunuyor. 

Rapor "Kanada dahil olmak üzere tüm gelişmiş ekonomilerde finansal katılım "merkez bankası dijital para birimi" için cazip bir motivasyon sağlamıyor" diyor.

Yine de mali istikrar açısından, yazarlar "merkez bankası dijital para birimi"nin tüketicilere, Kanada gibi gelişmiş ülkelerin finansal sistemlerinin şu anda karşılaştığı risklerle yüz yüze kalmadan değer depolamak için güvenli bir yol sunabileceğini iddia ettiler. Yani nakit bankanot ya da benzer metotların ciddi bir alternatifi olabilirler. 

"Kanada ve diğer ülkelerdeki finansal sistemler, likidite ve vade değişimini gerçekleştiren ve ödeme sisteminin merkezinde çalışan oldukça kaldıraçlı bankalara sahiptir. Bazı koşullar altında bu düzenin istikrarsız kalabileceği ve ciddi durumlarda ekonominin ciddi olumsuzluklara yol açabileceği ve iç para stokunun daralabileceği bilinmektedir."

Çevirmenin notu: Bitcoin ne kadar çıkış itibariyle merkez bankaları gibi otoritelerden kaçınsa da fikriyatındaki güçlü yön birçok banka ve mali merkezi blok zincirine bağlı bu tarzda kripto paraların çok daha efektif, şeffaf, sağlam olduğu konusunda ikna etmiş durumda. Gelecek her ne olursa olsun Bitcoin bu tarzda yeni nesil kripto paraların atası olacak gibi görünüyor. Bunu zamanla hep birlikte göreceğiz.

Bu yazının orjinal kaynağını göster. https://cointelegraph.com/news/canadian-financial-institutions-analyze-feasibility-of-central-bank-issued-digital-currencies
Arkadaşlarınla paylaş