Ethos latince kültür anlamına gelen bir kelimeden kaynaklık alıyor, isim kripto kültürünü yaymak isteyen bir koin için oldukça doğru seçilmiş gibi. Ethos, Bitquence olarak bildiğimiz bir tokenin yeniden markalanarak isim değiştirilmiş hali. Bu bakımdan Bitquence’i tanıyanlar, bilenler yazıyı okumayı burada bırakabilir :) Şaka şaka devam edelim, Ethos'a şöyle genelce bir göz atalım.

Ethos’un amacı aslında oldukça net ve işlevsel. Kendi beyaz sayfalarında amaçlarını şöyle tanımlıyorlar “Kripto para birimlerini satın alıp transfer etmeyi kolaylaştırdık ve ortalama bir kişinin Yeni Ekonomiye katılmasına izin verdik. Satoshi Nakamoto tarafından kurulan felsefi misyona inanıyoruz. Ortalama bir kişinin erişebileceği güvenli bir katman oluşturarak, gücü insanlara vermektir. Felsememiz birgün herkesin doğrudan ya da dolaylı olarak kripto para ile bir bağlantılı hale gelmesini sağlamaktır. Ethos’un Misyonu, kripto pazarını herkese açık hale getirmek, blok zincir teknolojisinin benimsenmesini hızlandırmak ve kripto değerlerin sahiplenilmesini demokratikleştirmektir.”

Ethos bir platform ve aynı zamanda bir kripto para cüzdanı. Ethos’un geliştirici ekibi cüzdan yayınlandığında kripto değerlerin birçoğunu, tokenları ve kripto paraları almayı ve satmayı kolayca yapabileceğiniz, basit ve eğlenceli uygulama inşa etmiş  olmayı planlıyor. Cüzdan niteliğiyle çeşitli koinlerinizi tutabilecek ve gelişimlerini izleyebileceksiniz. Yani pratik ve global bir şekilde farklı kripto değerlere, tokenlara ve paralara yatırımlarınızı dağıtabilecek, güvenli para transferleri gerçekleştirebilecek ve yatırımlarınızı gerçekleştirebileceksiniz. Yani Ethos’un amacı “All in One” yani herşeyin bir arada olduğu bir servis olmak ve bunu kullanıcı dostu bir şekilde yapmak. Geliştirici eki bu cüzdana Master ve Visa sistemleriyle dahil olup kolayca satın alma yapabileceğiniz bir modül de eklemeyi düşünüyor. Tüm bunları yaparken kaldıraç piyasalarına izin vermeden çalışacak bir sistem kurmayı amaçlıyorlar. Yani Ethos sisteminin içinde olan bir kripto paranın fiat karşılığı olacak. Zaten amaç burada bu zamana kadar oluşmuş fiat piyasaları ve değerlerle bir köprü kurmak ve yeni kripto çağına geçişi daha anlaşılır hale getirmek.

Geliştirici ekip Ethos’un yapacaklarını yukardaki tabloda şöyle özetlemişler. Bitquence’den kalma kısa adı BQX olan Ethos, Hem BQX hem de Ethos kısaltmalarıyla borsalarda işlem görüyor. Sanırım zamanla tamamen Ethos olarak görünecektir. En yüksek hacimli işlemlerini dağıtık bir borsa sistemi olan Binance sitesinde yapan Ethos’un bugün itibariyle toplam hacmi sadece 220 milyon dolar seviyelerinde. Bu bakımdan henüz yolun çok başında denebilir. Genel sıralamada ise hacim bakımından 77. sırada yer alıyor. Toplam sirkülasyonu 22 milyon token olacak Ethos bu bakımdan da ciddi bir avantaj barındırıyor. Sadece birkaç milyar dolarlık bir hacme kavuşması Ethos’un fiyatını defalarca katlaması anlamına geliyor. Ethos özellikle yurtdışı kaynaklı birçok eleştirmen tarafından beğenilen, gerçekçi ve önemli bir ihtiyacı karşılayacak bir proje olarak görülüyor. Gün geçtikçe büyüyen kripto pazarında aldatmaca projelerden kaçınmak isteyenlere ve istikrarlı, güzel büyüyen bir tokena yatırım yapmak isteyenlerin de dikkatini çekiyor.

Ethos’un sitesine bu adresten ulaşabilirsiniz: https://www.ethos.io/ Ayrıca güncel gelişmeleri takip etmek için ve sorular sormak için Telegram kanalı da mevcut. Ayrıca belirtelim projenin başında Shingo Lavine isminde Brown Ünivertise öğrencisi bir genç var. Vitalik gibi kendinden sıkça söz ettirebilir zira daha 20'li yaşlarının başında.

En son 24.12.2017 14:16:11 tarihinde güncellendi.
Arkadaşlarınla paylaş