Mineable yani madenciliği yapılabilen kripto paralardan biri olmayan Ripple, 100 milyar adet üretilip piyasaya sürülmüş bir altkoindir. Lanse edildiği ilk günlerde sadece bir kripto paradan ziyade bir ödeme protokolü şeklinde tanımlanan Ripple, dev finans kuruluşlarının ve bankaların yeni bir dijital transfer sistemi olarak desteklediği bir blok zincirine sahiptir. Halihazırda bu durum yüzünden de Bitcoin’in ilk ortaya çıkışındaki aracı bir devlet, otorite ya da banka veya finansal kurumlar gibi 3. taraflara ihtiyacın azaltılması ya da ortadan kaldırılması ilkesinin aksine bizzat bu tarzda kuruluşların kullandığı bir sistem olmasıyla eleştirileri üzerinde toplamaktadır. 

Ripple yani XRP’yi piyasaya sürenlerin temel amacı. Global ekonominin sınırları aşan imkanları karşısından yetersiz kalan para ve değer transfer sistemlerine kriptokrasi içerisinden bir çözüm üretmek, işlemleri daha kolay takip edilebilir ve hızlı hale getirmektir. Değerlerin sınır ötesi transfer ihtiyacına bir çözüm olması planlanan Ripple’ın halihazırda Türkiye’den Akbank, yurtdışında ise Santander, UBS gibi büyük bankalarla anlaşmaları mevcut. Ripple son anlaşmasını ise American Express firmasıyla yaptı. 

Diğer birçok altkoine nazaran çok yüksek miktarlarda rezervi bulunan Ripple’ın bu özelliği yüzünden çok yüksek değerlere çıkması mümkün gözükmüyor. Şöyle düşünün, bir koinin hacmi 2 katına ulaştığında aşağı yukarı fiyatı da 2 katına ulaşır. Fakat bu durumun gerçekleşmesi için Ripple’ın 100 milyarlık koin sayısı ciddi bir fren etkisi yapıyor. Bu anlamda uzun vadeli yatırımlar için büyük beklentileri karşılayabilecek bir koin olmayabilir. Fakat bu güne kadar yaptığı ün gündelik al satlar için çok uygun bir altkoin olduğu yönünde. Bu da gün içerisinde ciddi bir işlem hacmi kazanmasına sebep oluyor. Büyük bankaların desteğini alan Ripple, belki biraz da bu durumun etkisiyle kısa sürede hacim bakımından dünyanın 4. en yüksek hacimli altkoini olmayı başardı. Şu an mevcut hacmi 11 milyar dolar civarında. 2012 yılında piyasaya sürülen Ripple; Arthur Britto, David Scwartz ve Ryan Fugger tarafından geliştirildi. Dikkatleri kısa sürede üzerine çeken Ripple, 2017 yılının Mayıs ayında 8 milyar dolarlık işlem hacmine ulaştı.

Kendi blok zinciri ile çalışan Ripple, ECDSA ve ED25519 algoritmasına sahip. Bu algoritmalar, bankacılık ve elektronik bilet sistemlerinde şu anda mevcut kullanılan güçlü şifreleme yöntemleri. Güvenlik bakımından bu durum XRP’ye bir avantaj sağlıyor gibi. Ripple en güçlü özelliklerinden birisi ise çok hızlı bir şekilde transfer edilebiliyor olması. Transfer işlemleriniz 10 saniye gibi kısa bir süre içerisinde gerçekleşiyor. Diğer koinlerde bu sürenin dakikalarla ölçüldüğünü düşünürseniz bu oldukça dikkat çekici bir özellik. Kaba bir ölçeklendirmeyle XRP piyasaya çıktığından beri yaklaşık olarak 500 katın üzerinde değerlendi. Ripple, aldığı tüm eleştirilere rağmen önümüzdeki zaman diliminde de adından söz ettirecek önde gelen altkoinlerden olacağa benziyor.

En son 25.01.2018 00:58:00 tarihinde güncellendi.
Arkadaşlarınla paylaş