Merhaba arkadaşlar, son günlerde yaptığım gözlemler sonucunda yerel borsalardaki (aslında tüm zamanlarda böyle demek yanlışta olmaz) fiyatlar ile dış borsalar arasındaki fiyatlar iyicene makası açmış durumda. Böyle bir durum aslında bir avantaj anlamına geliyor tabi ki bu avantajı kullanmasını bilenler zaten bu işlemi yapıyorlar. Bende sizlerle mevcut durumu daha doğrusu krizi nasıl fırsata çevirebilirsiniz onu paylaşmak istedim.

Global değer olarak şuan Bitcoin: 13500$ bandında seyrediyor fakat yerel borsalara baktığımızda 16.000$ civarında. Şimdi bu durumdan kâr edebilmek için arbitraj yapabilmemiz gerekiyor. Bunun içinde daha önceden pozisyon almış olmak ve bekleyişte olmak bir seçenek olduğu gibi öte yandan anlık işlemlerde yapılabilir.

İlk seçenek SWIFT ile yurt dışı borsalarından birine Kraken-Bitstamp yada dolar ödemesi kabul eden daha doğrusu SWIFT ile para transferini kabul eden bir borsaya para göndermiş olmak ki buda 2-4 iş günü sürüyor ve gene vakit kaybetmiş oluyorsunuz. Diğeri ise kredi kartı ile anlık bir alım yaparak bu krizi fırsata çevirmek. Bu işlemi yapabileceğiniz bir kaç borsa mevcut. Yada borsa mantığı ile çalışmayan ama Bitcoin satan siteler de mevcut.

Borsalardan bahsetmek gerekirse Bitstamp bunlardan biri, kredi kartı ile Bitcoin alabilmeniz gibi bir seçenek sunuyor sizelere. Diğer bir borsa ise CEX.io buradanda aynı şekilde kredi kartı ile Bitcoin alabilirsiniz sonrasında aldığını Bitcoinleri yerel borsalara transfer ederek arbitrajlı bir şekilde bozabilirsiniz. Tabi ki bu durumda kesilen bir sürü komisyon var kâr edebilmek için bunlarada dikkat etmeniz gerekmekte.

Tabi ki başka alım seçenekleri de var bunlardan biri Bitit.io aşağıda paylaşmış olduğum videodan detaylı bir şekilde nasıl işlem yapacağınız hakkında bilgi alabilirsiniz. En basit yöntem olarak bunu gördüğümden borsadan nasıl alınır yada satılır işine pek girmek istemedim. Zaten CEX.io pek kullanıcı dostu bir site değil ve önünüzde bazı seçenekler olduğunda bazen amaçtan sapabiliyorsunuz. O yüzden videoyu izleyerek öğrenmenizi tavsiye ederim.


Arkadaşlarınla paylaş