Geçtiğimiz hafta Bitcoin için yine fırtına gibi geçti ve birçok kişi düzeltme beklerken fiyat global piyasalarda 16000 dolara kadar ulaştı. Fakat cuma günü itibariyle beklenen düzeltme başlamış gibi görünüyor. Önümüzdeki 2-3 gün içerisinde tam anlamıyla görebileceğiz durumu. Fakat yavaş yavaş Telegram gruplarında ve kanallarda 11000-12000 destek seviyelerinde bir düzeltme konuşulmaya başladı. Cumartesi akşamı itibariyle 13000 dolar seviyeleri global piyasalarda görüldü. Şu an kısa süreli bir ayı piyasaya dönen seyir ufak iniş çıkışlarla devam ediyor. 

Türkiye piyasası için ilginç olan durum ise önde gelen 3 yerel borsada da cuma günü yaşanan aksaklıklar oldu. Birçok kullanıcı ve Alp Işık gibi birçok bilinen Bitcoin yayıncısı da Twitter üzerinden duruma dikkat çekti. İşin ilginç kısmı kısa süreli kesintiler. Özür mesajlarının yanında yeni kayıt yaptıran birçok kullanıcının da hesaplarının onaylanmamış olması. BTCTurk'te birçok kullanıcı 1-2 günü aşan onay süreleriyle bekliyor. Birkaç saat içerisinde yapılan onaylar 24 saati aşmış vaziyette. Henüz borsalardan resmi bir açıklama gelmemekle beraber, Bitcoin'in 10000 dolar seviyelerinden sonra ciddi bir popülerite elde ettiği ve sokakta, işte bir çok yerde gündem olduğu aşikar. Bitcoin ciddi bir ana akım yatırım nesnesi olmaya ve insanlar onu araştırma konusunda çok daha istekli durumda. Bu durumda borsalarda yaşanan gecikmelerin fazlasıyla artan talepten mi meydana geldiği sorusunu akıllara getiriyor. Borsaların şu ana kadar ki açıklamaları sadece teknik aksaklıklar bağlamında. 

Sanırım sorumuzun cevabını anca yapılabilecek resmi açıklamalardan sonra alabileceğiz fakat Bitcoin'nin bu seviyede gündem olması şahsen bana Tim Draper'ın asıl popüleritesini 10000 doların üzerine çıktığında yaşayacağı yönündeki yorumunu hatırlattı. Sanırım Draper ciddi şekilde haklı çıktı. 

Arkadaşlarınla paylaş