Bleakley Danışma Grubunun Baş Yatırım Görevlisi Peter Boockvar, Bitcoin'in (BTC) potansiyelinin uzun süre kalacağını ancak Bitcoin balonu patladığında önemli bir fiyat düşüşüne maruz kalacağını öngörmekte.

Boockvar, bu yıl Bitcoin için yüzde %70 yada %90'lık bir fiyat düşüşü olacağını düşündüğünü söyledi.

"Önümüzdeki yıl içinde Bitcoin fiyatları 1.000$-3.000$ seviyesine düşerse şaşırmam."

Bitcoin'in fiyatında önemli bir düşüş olması durumunda hisse senedi piyasasının çökmesine neden olup olmayacağı sorulduğunda, Boockvar, Bitcoin'in;

 "19 trilyon dolarlık bir ekonomide gerçekten önemli bir varlık değil."

cevabını verdiği için, karşılık gelen düşüşlerin yalnızca psikolojik olacağını söyledi.

Ancak Bitcoin alım/satım yada yatırım işine kredi ile giren kişilerin bu durum karşısında çok zorlanacağını da ekledi.

Boockvar verdiği demeçte, kripto para pazarlarındaki patlamanın merkez bankalarının kolay para politikalarına ve para baskısın dan dolayı olduğunu söyledi. Bitcoin gibi bazı kripto paralar yatırımcılara daha cazip getiriler sağladığı içn bu durum emniyetsiz olsada kişi tarafından alınabilen bir risk haline geliyor ve enflasyona karşı da daha güvenli oluyor ve paranız enflasyon karşısında erimiyor.

Yatırımcılar, Bitcoin'in geleneksel bir "balon" kalıbına uyup uymadığını henüz bilmiyorlar ve bu durum hala sorgulanmakta. Finansal kabarcıklar üzerine çalışması bulunan ve Nobel ödülü alan Yale ekonomisti Robert Shiller, Bitcoin'i Eylül 2017'de finansal balonun bir örneği olarak kullandı. Ancak, Ocak 2018'de Shiller, Bitcoin'in ne yapacağını bilmediğini ve bunun 100 yıl daha sürebileceğini söyledi.

Bu yazının orjinal kaynağını göster. https://cointelegraph.com/news/bitcoin-to-drop-as-low-as-1000-this-year-wall-street-cio-predicts
Arkadaşlarınla paylaş