Y kuşağının dörtte biri zar zor kazandığı parasını geleneksel bankalardaki hesaplara yatırmak yerine yükselişteki dijital para birimi olan Bitcoin’e yatırmayı tercih ediyor. Yapılan araştırmalardan yola çıkarak Bitcoin’e yatırım yaparak çok daha kârlı bir kazanç elde ettiklerini ve paralarının daha güvende olduğunu düşündüklerini söylüyorlar.

Blockchain Capital’in yapmış olduğu araştırmaya göre, ankette y kuşağı olarak adlandırılan 18-34 yaş arasındaki 10.000 katılımcının %70’i bankaların sunmuş olduğu faiz oranlarından hiç memnun olmadığını; %65’i ise paralarının Bitcoin’de daha güvende olduğunu çünkü kontrolün de kendilerinde olduğunu söylüyor. Araştırma aynı zamanda ankete katılan kadınların üçte ikisinin Bitcoin’e dahil olmaya başladığını ve portfolyolarını genişletmek adına Bitcoin’den daha farklı dijital değerlere de yöneldiğini gösteriyor.

Araştırmada Diğer Önemli Noktalar
Bitcoin’i bir yatırım aracı olarak tercih etmelerine rağmen katılımcıların neredeyse %50’si aynı zamanda daha elverişli bir bankacılık sistemini de aradığını; %45’i ise hesapları olduğu bankaların Bitcoin ile entegre çalışmasını ve böylelikle kripto paralara var olan bankaları aracılığıyla çok daha kolay ve direkt yatırım yapmak istediklerini söylüyor. 

Araştırma sonucu çıkan tahmin ise, y kuşağıyla yapılan bu çalışmadaki çoğunluğun üçte ikisinin birikimlerini sanal değerlere yatıracağına yönelik. Anketin yapıldığı sitenin kurucularından Andrew Sung ise genç neslin, kendisinden yaşça büyük olan karşıt nesle nazaran yeni çıkan teknolojileri sahiplenme konusunda çok daha hızlı olduğunu söylüyor.

“Yeni nesil, herkesin bildiği üzere yeni teknolojilere yönelme konusunda inanılmaz derecede hızlı. Son çıkan akıllı telefonlar da buna dahil. Bu da y kuşağının son yıllarda büyük finans şirketleri ya da yatırım fonları bile dahil olmadan Bitcoin’e yatırım yapmasına yol açabiliyor.”
Bu yazının orjinal kaynağını göster. http://bit.ly/2AqDqbL
Arkadaşlarınla paylaş