Anket, daha fazla Bitcoin bilgisine sahip katılımcıların önümüzdeki 12 ay içinde satın alma olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdi.

Blok Anketi: Bitcoin Hakkında Daha Fazla Farkındalık ve Bilgi, Daha Fazla İyimserliğe Yol Açar

Anket, daha fazla Bitcoin bilgisine sahip katılımcıların önümüzdeki 12 ay içinde satın alma olasılığının daha yüksek olduğunu gösterdi. Ayrıca, düşük gelirli ülkeler Bitcoin için daha fazla iyimserliğe sahipler ve onu potansiyel bir enflasyon riskinden korunma olarak görüyorlar.

Jack Dorsey'in dijital ödeme şirketi Block Inc. kısa süre önce dünya çapında 9.500 kişiyi araştıran bir Bitcoin raporu yayınladı. Anket, Bitcoin benimseyenleri ve kullanıcıları hakkında bazı ilginç gerçekler sunuyor.

Block Inc, anketinde 9.500 katılımcıdan kendilerini Bitcoin bilgilerine göre derecelendirmelerini istedi. Ankete katılanların kendilerini ne kadar yüksek puanlarsa, Bitcoin'in geleceği hakkında o kadar iyimser olduğunu öğrendiler. Block Inc, anketi bu yılın başlarında Ocak 2022'de gerçekleştirdi. Amerika Kıtası (2.375), EMEA (4.360) ve APAC (2.860) bölgelerinde yaklaşık 9.500 katılımcıyla anket yaptı. Block, anketin üç bölgenin her birinden en az 100 Bitcoin sahibi içermesini sağladı.

31 Mayıs Salı günü Block Inc., 2022 Bitcoin Bilgi ve Algı Raporunu yayınladı. Anket, iyimserlik ile satın alma olasılığı arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor. Ayrıca, sonuçları katılımcıların kendi oylarıyla Bitcoin hakkındaki bilgileriyle karşılaştırır.

Bitcoin hakkında adil ve uzman bilgisine sahip olduğunu iddia eden katılımcıların yüzde 41'i, önümüzdeki 12 ay içinde daha fazla satın alma olasılığının yüksek olduğunu söyledi. Bununla birlikte, “sınırlı veya hiç bilgisi olmayan” kişilerin sadece yüzde 7,9'u Bitcoin satın almaya ilgi gösterdi. Ayrıca, yüksek gelirli bireyler, düşük gelirli bireylere kıyasla Bitcoin satın alma konusunda daha fazla iyimserliğe sahiptir.

Anket, eğitim ve bilginin Bitcoin'in daha fazla benimsenmesinde önemli bir rol oynadığını gösterdi. Öte yandan Bitcoin almamanın en büyük nedeni bilgi eksikliğiydi. Potansiyel hırsızlık riski, Bitcoin satın almamanın ikinci en büyük nedeni olarak geldi. BTC almamanın üçüncü en büyük nedeni çok fazla fiyat oynaklığıydı.

Düşük Gelirli Ülkeler Bitcoin Hakkında Daha Fazla İyimserliğe Sahip

Anketin demografi açısından sonuçlarını görürsek, Hindistan, Nijerya, Arjantin ve Vietnam gibi düşük gelirli ülkelerin yüksek oranda iyimserlik gösterdiği açıktır. İlginç bir şekilde, bu bölgeler ayrıca iddia edilen en yüksek bilgi seviyelerine sahiptir.

Anket ayrıca düşük gelirli bireylerin Bitcoin'i daha çok bir yardımcı program olarak gördüklerini de ortaya koyuyor. Düşük gelir grubundaki katılımcıların yüzde 40'ı Bitcoin'leri para göndermenin veya mal satın almanın kolay bir yolu olarak kullandıklarını söylüyor. Öte yandan, yüksek gelirli insanlar BTC'yi yatırım portföylerini çeşitlendirmenin bir yolu olarak görüyor.

Block Inc. anketi ayrıca çok yüksek enflasyon oranlarına sahip ülkelerin Bitcoin'i “enflasyona karşı koruma” olarak gördüklerini gösteriyor. Arjantin'den yanıt verenlerin yüzde 45'i Bitcoin'i bir enflasyon riskinden korunma aracı olarak görüyor. Bu, herhangi bir ülkenin en yüksek yüzdesiydi.

Yükselen enflasyonun ortasında, Arjantin'de kripto paranın benimsenmesi de aynı anda yükseliyor. Kripto piyasası uzmanlarından bazıları, Bitcoin'in günlük ödemelerden ziyade bir değer deposu olarak daha iyi hizmet ettiğini düşünüyor. FTX başkanı Sam Bankman-Fried yakın zamanda benzer bir görüş paylaştı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ