2016 yılında Amerika'daki Başkanlık seçimlerini hatırlarsınız. Son derece tartışmalı hale gelen seçim Donald Trump'ın başkan seçilmesi ile sonuçlanmış ama tartışmalar bitmemişti.

2016 yılında Amerika'daki Başkanlık seçimlerini hatırlarsınız. Son derece tartışmalı hale gelen seçim Donald Trump'ın başkan seçilmesi ile sonuçlanmış ama tartışmalar bitmemişti. Seçimlere yönelik Rusya tarafından siber saldırı düzenlendiği iddia edilmiş , bunun üzerine soruşturmalar yürütülmüş ama neticede sonuç değişmemişti. Trump 4 yıl ABD'yi yönetmişti. Peki seçimlerde blok zinciri kullanılsa böyle böyle bir tartışma yaşanır mıydı?

Blockchain ve Demokrasi 

Şurası açık bir gerçek: Blockchain yeni blok zinciri demokrasiye önemli katkılar sunabilir. Stalin'in meşhur bir sözü vardır: ''Oyu kimin verdiğinin bir önemi yoktur. Önemli olan kimin saydığıdır.'' İşte bu noktada bir seçimin manipüle edilmesini engelleyebilecek bir sistem olarak blok z<inciri karşımıza çıkıyor.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Blokchain teknolojisi ile geliştirilecek bir sistem ile her bireyin kimliği rahatça doğrulanabilir ve böylece mükerrer oyun önüne geçilebilir. Son derece gelişmiş şifreleme metotları ile de her oyun özgünlüğü garantilenebilir. Sayımlar Blockchain sistemi tarafından otomatik olarak yapılacağı için seçim sonuçlarına yönelik her türlü sahtekarlığın önüne geçilebilir.

Herhangi bir yerin sonucuyla oynanacak olunursa blok zinciri hemen müdahale ederek ilgili veriyi dışlayabilir. Ayrıca tüm bu anlattıklarımız şeffaf ve denetlenebilir olduğundan herkes istediği anda tüm verileri görebilir. Özgürce kontrol edebilir.

Netice olarak blok zinciri üzerinden bugün insanların sadece cep telefonlarını kullanarak oy vermelerini sağlayacak bir sistem yaratmak mümkün. O zaman böyle bir sistemin varlığı bizi şu sonuca götürüyor. ''Blockchain yani blok zinciri demokrasiyi güçlendiriyor.''

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ