Blok zinciri tabanlı açık kaynak “telekomünikasyon hizmeti”

Global ölçekte 2000’den fazla iletişim hizmeti veren mobil şebeke operatörü bulunmakta. Ancak geleneksel altyapısı; merkezi, esnek olmayan ve tutarsız şekilde ilerlemekte. Bulut temelli iletişim çözümleriyle 3G/4G, Wi-Fi ya da BOSS gibi yaygın hizmetlerin bulunduğu mobil iletişim çözümleri ve şirketleri genellikle tutarlı bir faturalama ve dağıtım hizmeti vermekten yoksun.

Bilinen mobil paketler kullanıcıları olması gerektiğinden fazla faturalandırıyor, müşterilerin data iletimi konusundaki endişelerinden bahsetmeye bile gerek yok. Bunlara bir çözüm olarak blok zinciri teknolojisi mobil şebeke sağlayıcılarına bir alternatif yaratabilir.

Merkezsizleştirilmiş telekomünikasyon ekosistemi
Sürekli kontrole tabi tutulan merkezi telekom sistemlerine merkezsizleştirilmiş bir yaklaşımla mahremiyetin çok daha iyi bir şekilde sağlandığı ve son kullanıcıyı çok daha mutlu edecek bir sistem yaratılabilir. Aynı zamanda daha ödenebilir ve esnek paketlerle müşterilerin ihtiyaçları da karşılanabilir.

Standart telekomünikasyon şirketleri, yaşanan şebeke ihlalleri ve güvenlik boşluklarından dolayı yetersizlikleriyle nam salmış durumda. Kullanıcılar da doğal olarak mahremiyetlerinin bir noktada kendi arşivlerini, T.C. kimlik numaralarını ya da şifrelerini ele geçirmek isteyebilecek hackerlar tarafından ihlal edilmesinden korkuyor.

Blok zinciri teknolojisi imdadımıza yetişiyor
Bok zinciri teknolojisiyle telekomünikasyon endüstrisi, akıllı kontratlar aracılığıyla kişiselleştirilmiş veri planlamaları sağlayarak kullanıcıların güvenliklerini garanti altına alabilir. Blok zinciri teknolojisinde bu gibi konularda kurşun geçirmez özellikler bulunmakta, konsensüse tabi algoritmalar, asimetrik şifrelemeler ve daha pek çok özellik gibi. Güvenliği sağlanmış dijital kimlikleriyle kullanıcılar, kendi özel verilerini koruyabilme kabiliyetine de sahip olabilirler.

Merkezsizleştirilmiş, paylaşıma açılmış, global Wi-Fi ağı ile reklamcılar ve içerik üreticileri, içeriklerinin ek hiçbir transfer parası ödemeden meraklılarına ulaşmasını sağlayabilirler. Singapur temelli bir proje olan Qlink, dünyanın ilk blok zinciri temelli mobil şebekesi olmak için çalışmalarını sürdürüyor.

“Qlink, toplu bir şekilde blok zinciri endüstrisinin gelişimine uzun vadede inanıyor. İnternet endüstrisinde var olan TCP/IP protokolü gibi, yaygınlaşmış olan telekomünikasyon firmaları da sözleşmeler ya da protokoller aracılığıyla hizmet veriyorlar. Qlink, yakın gelecekte blok zincirini telekomünikasyona entegre etme konusunda en yüksek potansiyele sahip olan kuruluş.”

Blok zinciriyle kurulacak bir köprü
Merkezsiz bir mobil şebekeyi inşa ederek Qlink, SMS paketleri, Wi-Fi kablosuz erişim alanları ve veriler için eşler arası (P2P) Wi-Fi ağı yaratmayı hedefliyor. Şirketin en büyük amacı çok daha hızlı içerik dağıtımını sağlamak, yeni gelir kanalları ve data taşıma sistemi oluşturmak. 

Qlink kullanıcı tarafından şekillendirilebilecek bir yaklaşım içinde ve geleneksel telekomünikasyon sistemini etkilemek ve biraz da ona çomak sokma niyetinde. Dijital değerlere ulaşmak için Qlink NEO Blok Zinciri üzerinden giriş yapılacak; faturalandırmalar ve içerikler de Qlink zinciri üzerinden halledilecek.

Tamamen merkezsizleştirilmiş bir mobil şebeke yaratmak için Qlink kullanıcılarına, Qlink BaseStation isimli gene kendi üretimi olan bir de donanım sunacak. Buradaki amaç da son kullanıcıya merkezsizleştirilmiş bir 4G kapsama alanı sunmak olacak. Belki de bu şekilde yepyeni bir telekomünikasyon hizmeti kullanıcıların erişimine açılıp güvenlik konusunda endişe etmeksizin blok zinciri temelli hizmetler elde edilebilir olacak.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ