Bu yazımızda sizler için blok zinciri ve kullanım alanlarını derlemeye çalıştık.

Bu yazımızda sizler için blok zinciri ve kullanım alanlarını derlemeye çalıştık. Kripto paraların arkasında yer alan blok zinciri teknolojisinin kullanım alanlarını bilmek bu teknolojiyi daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Blok zincirinin öncelikli kullanım alanı eşten eşe para gönderme. Merkeziyetsiz bir yapıda para transferinin düşük maliyetli, hızlı ve şeffaf bir şekilde yapılması blok zinciri teknolojisinin en önemli özelliği.

Blok zinciri ile dijital kimliklerin tasarlanması daha esnek ve doğru tanımlama yapısının korunmasına imkan sağlayacaktır. Diğer taraftan blok zinciri oylama sisteminde de kullanılabilmektedir. Ayrıca sağlık sektöründe de kullanılan blok zincir verilerin korunmasına ve yapılacak olan ar-ge çalışmalarına olanak sağlamaktadır.

Blok zincirinin en çok fayda sağladığı alanlardan biri de tedarik zinciri yöntemidir. Böylelikle bir ürünün üretildiği yerden tüketiciye ulaşmasına kadar bütün aşamalar blok zincirinde takip edilebilmektedir.

Blok zinciri ayrıca abonelik sisteminde de kullanılabiliyor. Böylelikle servislerin kullanımı ve bunun neticesinde oluşan ücretlerin kaydı sistemde yapılabilmekte ve ücretler de kripto paralarla ödenebilmektedir.

Son olarak blok zinciri nesnelerin interneti odaklı cihazların herhangi bir merkezi sunucu olmadan birbirleriyle konuşabileceği bir ağ hazırlamaktadır. Böylelikle akıllı aletlerin de internet üzerinden oluşturacağı yük minimum düzeye inmektedir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ