Piyasa istihbaratı firması TokenAnalyst'e göre, stablecoinler için blok zinciri aktivitesi son 12 ayda % 800 arttı.

Blok Zincirindeki Stablecoin Etkinliği 1 Yılda Yüzde 800 Düyüdü

Piyasa istihbaratı firması TokenAnalyst'e göre, stablecoinler için blok zinciri aktivitesi son 12 ayda % 800 arttı.

Bu büyüme, Stablecoin pazarının genel büyümesi göz önüne alındığında şaşırtıcı değildir. Tüm Stablecoinler için toplam piyasa değeri, Bitcoin (BTC) ve ethereum’un (ETH) arkasında ve XRP'nin (XRP) önünde üçüncü sıradadır.

Geçen yıl, 290 milyar dolarlık stablecoinler zincire taşındı - sadece Mart ayında, Nisan 2019'da 6.2 milyar dolarlık değere karşılık 50.9 milyar dolarlık değer aktarıldı.

DeFi endüstrisinin büyümesine rağmen, blok zinciri faaliyetin yarısından fazlası merkezi borsaları içeriyor. Aslında, takas ile ilgili aktivite DeFi'yi beşe bir geride bırakıyor.

Analiz edilen üç Stablecoinden Tether (USDT), USDC (USDC) ve Dai (Dai), ikincisi, zincir içi aktivitesinin % 88'i DeFi olarak nitelendirilen en “merkezi olmayan” dır. Çünkü Dai'nin kendisi bir DeFi protokolü üzerine kurulmuştur. Öte yandan, Tether’in etkinliğinin % 62'si merkezi borsaları içerir.

Çeşitli Stablecoinlerin mevcudiyeti, servetlerini piyasa oynaklığından korumak için bir “park” mekanizması sağladığı için kripto yatırımcıları için yararlıdır. Nakit çıkışı alternatif bir stratejidir, ancak Stablecoinlerle, yatırımcının rahatsız edici olabilecek ve ek maliyetler doğurabilecek kripto dünyasından çıkıp tekrar girmesine gerek yoktur.

 Hem Dai stabilcoin hem de DeFi alanı ile son zamanlarda kırılganlık sergilediğinde, bir dereceye kadar merkezileşme, sonuçta bu kadar kötü bir şey olmayabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ