Bazen Bitcoin ve kripto para birimlerinin temelini oluşturan blok zinciri teknolojisinin doğuşuna kaynaklık eden nedene işaret ediyorum.

Bazen Bitcoin ve kripto para birimlerinin temelini oluşturan blok zinciri teknolojisinin doğuşuna kaynaklık eden nedene işaret ediyorum. Tarihi gerçekliği bir defa daha hatırlamamız gerekiyor.

Hatırlayın 2008 yılını. Global krizin patlak vermesinden hemen önce dünyanın önde gelen finans kurumlarından Lehman Brothers iflası dengeleri alt üst etmişti. Bu iflas kaf dağının görünen kısmıydı. İflasın ardından yıkılmaz diye vurgulanan bankalar, sonrasında çok uluslu şirketler ve ülkeler ciddi bir kriz ile karşı karşıya kaldılar.

Bu süreç milyonlarca kişinin işsiz kalmasına yol açtı. Bu kişiler kredilerini ve ipoteklerini ödeyemez hale geldiler. Aileleriyle birlikte adeta uçuruma sürüklendiler. Mortgage krizi olarak da isimledirilen bu süreç beraberinde Satoshi Nakamoto’nun yayınladığı ‘’Bitcoin: Eşten Eşe Elektronik Nakit Ödeme Sistemi’’ isimli teknik çalışma ile Bitcoin’i doğurdu. Verilen mesaj gayet netti: Aracıların bulunmadığı bir ekonomi yapısını oluşturmak .

Aracıların olmadığı ekonomi yapısını oluşturmak ise ekonomik çıkmazların aşılmasını sağlayacak en kolay ve maliyetsiz yol olarak blokchain teknolojisi ile mümkün hale geldi.

Burada blok zincirini doğuran sebepler olarak enflasyon, global ekonomik krizler, mali kaynaklara erişim sıkıntısı para basma maliyetleri, paranın güvenliğini sağlama ve dağıtma maliyetleri karşımıza çıkıyor. Özetle 2008 krizi, insanlık için acı verici olsa da blok zinciri teknolojisinin doğuşunu saplaması yönüyle bir ümit verici durum ortaya koydu diyebiliriz.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ