BM'ye göre kripto, finansal istikrar için bir tehdittir, yetkililerin sermaye akışını sınırlamasını, yasadışı işlemlere veya faaliyetlere izin vermesini ve gayri resmi olarak yerel para birimlerini değiştirmesini engeller.

BM, Gelişmekte Olan Ülkelerden Bitcoin Reklamlarını Yasaklamalarını, Kripto Cüzdanlarını Düzenlemelerini İstiyor

BM'ye göre kripto, finansal istikrar için bir tehdittir, yetkililerin sermaye akışını sınırlamasını, yasadışı işlemlere veya faaliyetlere izin vermesini ve gayri resmi olarak yerel para birimlerini değiştirmesini engeller.

Dijital varlıklar üzerindeki konumu ne olursa olsun, Birleşmiş Milletler bu tür varlıkları kullanan çeşitli girişimleri destekledi.

Kriptoların, Bitcoin'i yasal bir ihale haline getiren Orta Afrika Cumhuriyeti gibi gelişmekte olan ülkeler için en güvenli bahis olduğu söyleniyor. Bununla birlikte, Birleşmiş Milletler (BM) yakın tarihli bir raporda üçüncü dünya ülkelerini varlık sınıfıyla ilişkili riskler konusunda uyardı.

Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD), “Parıldayan her şey altın değildir” başlıklı bir raporda, kriptoların bazı avantajları olduğunu kabul etti, ancak dezavantajları, bireylerin ve finansal kurumların onlardan elde edebileceği faydalardan çok daha ağır basıyor. Belgeye göre, gelişmekte olan ülkeler Bitcoin reklamlarını yasaklamalı ve ilgili tüm cüzdanları ve borsaları zorunlu kayıt altına almalı. Buradaki fikir, kriptoları daha az çekici hale getirmektir. BM'nin diğer tavsiyeleri arasında kripto işlemlerine vergi getirilmesi, finansal kurumların dijital varlıklara sahip olmasının yasaklanması ve müşterilere kripto ile ilgili herhangi bir hizmet sunmamaları yönünde yönlendirmeler yer alıyor.

BM Dijital Varlık Girişimlerini Destekliyor

UNCTAD'da ekonomist ve kıdemli ekonomik işler görevlisi olan Penelope Hawkins, tavsiyelerinin kriptoları onaylamak veya onaylamamakla hiçbir ilgisi olmadığını açıklıyor.

Bu, [kriptoyu] onaylamak veya onaylamamakla ilgili değil, kripto para birimiyle ilişkili sosyal riskler ve maliyetler olduğuna işaret ediyor. Bu, getirilerin belirsiz olduğu spekülatif veya yüksek riskli finansal ürünler için geçerli olan bir tavsiyedir.

Birleşmiş Milletler, kripto kullanımıyla ilgili eleştirmenler tarafından dile getirilen endişelerin bazılarının gerçek olduğuna inanıyor. Onlara göre kripto, finansal istikrar için bir tehdittir, yetkililerin sermaye akışını sınırlamasını, yasadışı işlemlere veya faaliyetlere izin vermesini ve uzun vadede ulusun parasal egemenliğini tehlikeye atan yerli para birimlerini gayri resmi olarak değiştirmesini engeller.

Birleşmiş Milletler'e dijital para birimleri konusunda danışmanlık yapan Willamette Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde hukuk profesörü olan Rohan Grey de düzenleme eksikliğinin dolandırıcılık ve dolandırıcılıkların önünü açtığını ve tüketicileri riske attığını itiraf etti.

Ekosistem tam olarak olgunlaşmamış ve olgunlaşmamıştır. Endüstrinin  kendisini agresif bir şekilde pazarlamasına izin vermek, FDA sürecinden bile geçmemiş yeni bir tür ilaca sahip olmak gibi, kanseri çözüyormuş gibi mırıldanmaya benzer.

Tavsiyenin bir parçası olarak, gelişmekte olan ülkelerden ödeme sistemlerini oluşturmaları ve bir Merkez Bankası Dijital Para Birimi CBDC bulma olasılığını keşfetmeleri istendi.

Bu belge, pandemi sırasında ve sonrasında hızla artan dijital para birimlerinin artan kullanımıyla motive edildi. BM'ye göre, tasarrufları amortisman ve artan enflasyondan koruma yetenekleri nedeniyle insanlar öncelikle dijital varlıklara ilgi duyuyor.

Dijital varlıklar üzerindeki konumundan bağımsız olarak BM, bu tür varlıkları kullanan çeşitli girişimleri destekledi. Bu yılın başlarında, Ulusal Kadınlar Günü'nde Boss Beauty Rol Models adlı bir NFT sanat koleksiyonu sergilediler.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ