Blockchain finansal hizmetler şirketi Diginex ve Birleşmiş Milletler liderliğindeki Uluslararası Göç Örgütü (IOM) ortaklaşa Hong Kong'da göçmen işçilerin sömürülmesini önlemeyi amaçlayan bir blockchain aracı başlattılar.

BM Hong Kong Göçmen İşçilerinin Blockchain ile Sömürülmesini Önleyecek

16 Aralık'ta yayınlanan bir Diginex basın açıklamasına göre, araç, yaklaşık 1.500 Hong Kong merkezli göçmen ev işçisi işçi alımı ajansı ve işçi gönderen ülkelerdeki bazı ilişkili kuruluşlar tarafından kullanılmak üzere tasarlandı. Sistemin adı, Etik İşe Alım için Uluslararası İşe Alım Bütünlüğü Sistemi Öz Değerlendirmesi (IRIS-SAFER) olarak isimlendiriliyor.

Blockchain

Veri kayıtlarının güvenli ve değişken olmasını sağlamak ve daha yüksek veri bütünlüğü, şeffaflık ve görünürlükle sonuçlanmasını sağlamak üzere projede Blockchain kullanılmakta. Duyuruya göre, Hong Kong, % 98'i kadın ve % 56'sının işe alım ajansları tarafından yasadışı ücretler aldığı bildirilen yaklaşık 390.000 göçmen işçiye ev sahipliği yapıyor. IOM Çin Misyon Şefi Giuseppe Crocetti konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yapıyor:

“IRIS-SAFER kullanımıyla, ajanslar önce küresel etik işe alım standartlarının ne olduğunu öğrenecek, daha sonra ilerlemelerini gösterebilecek ve nihayetinde taahhütlerini kanıtlayabilecekler. Bu projeyle, IOM’in küresel çalışmasından, IRIS inisiyatifiyle hareket ediyor ve göçmen ev işçilerini Hong Kong’a götürmenin özel deneyimine uyarlıyoruz. ”

Sistemi Hong Kong'da ve belirtilmemiş diğer ülkelerde başlattıktan sonra, kuruluşlar onu global olarak dağıtmayı planlıyorlar.

Diginex’in Son Genişlemesi

Diginex, yatırım holding şirketi 8i ile birleşmeden sonra Temmuz ayında Nasdaq halka açık bir şirket haline geldi. Diginex, ekim ayında, dijital finansmanın hızlandırılması ve benimsenmesini sağlayan endüstri kuruluşu Global Digital Finance'a kurucu üye olarak katıldı.

Bu hamle BM'nin bir blok zinciri girişiminde ilk kez yer alması örneğini teşkil etmiyor. Geçen yılın sonunda bildirildiği üzere, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Dairesi'nin (UNODC) Doğu Afrika genelinde ücretsiz temel sağlık hizmetlerini genişletmek için blockchain tabanlı teletıp ve telepsikoloji firması doc.com ile ortak olacağı bildirilmişti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ