Yakın tarihli bir BM raporuna göre, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları kripto para birimi borsalarından ve bankalardan 2 milyar dolar çalmayı başardılar.

BM Raporu: Kuzey Koreli Hackerlar Kripto Borsalarından ve Bankalardan Silah Fonlamak İçin 2 Milyar Dolar Çaldılar

Yakın tarihli bir BM raporuna göre, Kuzey Koreli bilgisayar korsanları kripto para birimi borsalarından ve bankalardan 2 milyar dolar çalmayı başardılar.

Raporda, bu paranın Kuzey Kore'nin bir silah programını finanse etmek için kullanılacağı öne sürülüyor.

Alınan Önlemler

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Kuzey Kore'nin nükleer projesini finanse etmesini engellemek için ülkeye birçok yaptırım uyguladı. Şimdi devlet, kitle imha silahlarını desteklemek için siber saldırıları kullanıyor. Birleşmiş Milletler, kömür, demir, kurşun, tekstil ve deniz ürünleri ihracatını yasakladı ve ham petrol ve rafine petrol ürünleri ithalatını sınırladı.

Daha geçen hafta Kuzey Kore, Güney Kore ordusuna göre iki kısa menzilli füzeyi test etti. Test Güney Kore’nin ABD ile 11 Ağustos'ta başlayacak olan askeri tatbikat duyurusundan sonra geldi. BM raporunda ayrıca Kuzey Kore'nin yaptırımları defalarca ihlal ettiğini ve birçok yasadışı faaliyete katıldığını belirtiyor. Fonları nükleer füzeleri geliştirmek için kullandılar ancak henüz test etmediler.

Son Sekiz Günde, Kuzey Kore İki Kısa Menzilli Füzeyi Test Etti

Kuzey Kore’nin kripto para boralarına yaptığı saldırı, bir şekilde gelir elde etmelerine yardımcı oldu, bu da hükümet tarafından daha az düzenleniyor ve izlenmesi geleneksel bankacılık sektörüne yapılan saldırılardan daha zor.

Rapor ayrıca, Pyongyang tarafından Mayıs ve Temmuz aylarında başlatılan füzenin genel balistik füze kabiliyetlerini geliştirdiğini ileri sürüyor. ABD ile Kuzey Kore arasındaki bütün görüşmelerden sonra bile, bu sorun hala geçerli. Ve şimdi Kuzey Kore, Nükleer projesini çalınan kripto para birimleri kullanarak finanse ettiği için BM için durum daha çetrefilli hale geliyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ