Boğa Piyasası ve Ayı Piyasası terimleri bir emtianın grafiğini takip ederken analiz yapılabilmesi adına yükseliş trendleri ve düşüş trendleri için tanımlanmış terimlerdir. 

-Boğa Piyasası: Boğa piyasası yükselişi temsil etmektedir. Grafiğe baktığınızda gördüğünüz yeşil mumlar boğaları temsil etmektedir. Bu durum piyasaya para girişi olduğunu ve o emtianın yada dövizin değerlendiğini göstermektedir. Hacimsel olarak ta bir büyüme yaşanmaktadır.

-Ayı Piyasası: Ayı piyasası ise düşüşü temsil etmektedir. Grafiğe baktığınızda gördüğünüz kırmızı mumlar ayıları temsil etmektedir. Bu durum piyasadan para çıkışı olduğunu ve o emtianın yada dövizin değer kaybettiğini göstermektedir. Hacimsel olarak ta bir küçülme yaşanmaktadır.

Bearish Market ve Bullish Market olarak ta karşımıza çıkan bu terimler yorumlayabilmek için yüksek derece bilgi gerektirmektedir. %20 lik seviyelerde artışlar genelde Boğa Piyasası olarak tanımlanmış ve etkisini göstermeye devam edecek pozisyonlardır diğer yandan %20 lik seviyelerde düşüşler ise Ayı Piyasanın etkilerinin başladığını bize işaret eder.

Piyasaları yorumlamak ve tahminler yapmak traderlara yüksek oranda öngörü sağlamaktadır. Bu öngörülerle hareket eden traderlar her zaman başarılı olacaktır diye bir klişe yoktur. Piyasaları aslında tahmin etmek çok kolay değildir zaten kripto para borsalarında çoğu zaman grafikler ve tahminler işlememektedir.

Fakat genel olarak hacimsel olarak yüksek miktarlara sahip ve kendini kanıtlamış Bitcoin ve Ethereum gibi kripto paralar uzun süreli yatırımlarda karakteristik olarak Boğa Piyasası eğiliminde olduklarını söyleyebiliriz. Örnek olarak alttaki Bitcoin grafiğine bakabiliriz.

1 yıllık bu grafikte Boğa Piyasasının hakim olduğunu fakat son zamanlara gelindiğinde bir Ayı Piyasasının başladığını görmekteyiz. Diğer bir yandan birde balon teorisi vardır.

Bitcoin deki grafik biraz şekil olarak balon teorisini andırmaktadır. Burada belirtilen "Bear Trap" kısmı Ayı Tuzağı olarak adlandırılmaktadır. Burada büyük oyuncular tarafından ilk kâr satışları yapılarak küçük yatırımcılar korkutulur ve ellerindeki varlıkları büyük bir korku ile satarlar. Daha sonrasında grafik yön değiştirerek Ayı Piyasasından çıkarak Boğa Piyasasına geçer zaten bu bir tuzaktır ve yem yenilmiştir. "Media Attention" kısmı çok hızlı şekilde artan fiyatlarına ardından medyanın farklı şekilde bu emtiayı reklam yapmasıdır. Bunuda Bitcoin de kısa zaman içerisinde gördük.

Daha sonra Boğa Piyasası devam eder ve bu birçok yatırımcıda heyecan yaratır. Dışarıdan da yatırımcılar gelir ve bu fırsatı değerlendirmek isterler. Sonrasında açgözlülük başlar ve hemen hemen herkes satın almaya devam sonraki evre ise hayal evresidir. Bukadar hızlı kazanç yatırımcılara hayaller kurdurmaya başlar.

Ve en tepe noktada "New Paradigm" kısmına geldiğimizde artık yeni bir paradigma oluşmuştur. Düşü başladığında ise en tepeden çıkmayan yatırımcı bu durumu inkar etmeye başlar. "Bull Trap" yani Boğa Tuzağında ise tekrar çıkış sağlanır ve son bir yem atılır işte bu yemi yiyenler daha büyük kayıplar yaşayacaktır. Büyük oyuncular oyunu terk ederken küçük oyuncular teslim olurlar. Düşüş devam ederken bir korku başlar.

Zara boyutu çok büyük olduğundan sonrasında teslimiyet gelir ve son aşama umutsuzluktur. Daha sonra grafik ortalama bir değere döner ve o seviyede seyretmeye başlar.

Bu grafikte ise ünlü dotcom balonu ve Bitcoin tabiri balonunu görüyoruz. Karşılaştırma yaparsak daha epey yol var gibi görünüyor.Çünkü Bitcoin henüz ikinci tepeyi yapmamış fakat yapacak diye bir şartta yok elbette.

Bu grafik ise Altın ve Gümüş balonuna ait.

Tarihteki balonlardan örnekler.

Son grafikteki altın balonu ise 2 kez tekrar etmiş ve Bitcoin 2013 ATH değerinden sonra 200$ seviyesine inmesi ve 2017 de ATH yaptığı grafik sonrası hareketleri çok benzer.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ