Piyasalarda boğa trendi başladığında bir çok trader yüksek hedeflere odaklanarak pozisyon alır. Erken yatırım fırsatını kaçıranlar oyuna dahil olabilmek için daha yüksek seviyelerden girerek fiyatların şişmesine sebep oluyorlar. Bu bilgisizce yapılan davranış kendileri açısından büyük sermaye kayıplarına dönmekte.

Piyalarda ayı trendi başladığında ise bu durumun tam tersi olmaktadır. Acemi traderlar inceledikleri teknik analizlerde yada paylaşım forumlarında okudukları tahminler ile bir korku içerisine düşürülür. Ellerindeki varlıkları satıp oyundan çıktıları zamanda ise tecrübeli oyuncular onların ellerinki varlıkları ucuzdan alarak yeni bir boğa trendi başlatırlar.

Bu iki durum kripto para borsalarında da normal borsalarda da mevcuttur. Sürekli bir döngü içinde olan sistem her zaman yeni oyuncular çekeceği gibi eski oyuncularında yeni oyuncuların ellerindeki varlıkları yeni stratejilerle almasını sağlamaktadır.

BTC / USD


Önceki analizimizde, Bitcoin'in 13.202$ seviyesinden geriye düşeceğini ve bunun gerçekleştiğini tahminsel olarak söylemiştik. Bitcoin fiyatı, 20 Ocak'ta 12.988$ seviyesinde dolanmaktaydı. Şu anda 10.704$ seviyesinde ve test yaptığı alt destek ise 9.300 $ kritik seviyesinde.

Son iki günde, boğalar piyasası 10.000$ seviyesini korumata fakat genel olarak baktığımızda trend hala ayı piyasasında. Bu seviye devam ederse, başka bir geri çekilme girişimi görebiliriz. Kısa vadede grafik bu şekilde devam ederse ayı piyasası devam edecek gibi duruyor. Eğer yeterli destek gelmez ve 10.000$ desteği kırılırsa bu sefer 8.000$ seviyesine kadar bir geri çekilme olacaktır.

ETH / USD

%61.8'lik Fibonacci düzeltme seviyesi olan 1424$ yada 770$ Ethereum'un  20 Ocak'ta 1,160$ seviyesinden tepe yaparak 1174$ seviyesine yükseliş bekleniyordu.

Ethereum trendi, 10 Aralık'dan bu yana güçlü destek veren ve 2017 Ekim ayından gelen trend çizgisi desteğine kadar geriye döndü.

Boğa piyasası son iki gündür eğilim çizgisini desteklemeye çalışıyor. 900$ ve 845$ arasındaki destek alanının boğalar tarafından güçlü bir şekilde savunulacağına inanıyoruz. ETH/USD paritesi yalnızca trend çizgisinden çıktıktan sonra mevcut trend değişiklik gösterecektir.

Yukarıda bahsedilen destek bölgesi kırılırsa, düşüş 770$ seviyesine kadar geri çekilme olabilir. Herhangi bir satın alma stratejisi tam olarak bulunmadığından herhangi bir işlem önermiyoruz.

BCH / USD

Önceki analizimizde, Bitcoin Cash'in 2.072$ seviyelerinden geri dönmesini bekliyorduk ve 20 Ocak tarihinde 2.1212$ seviyesinden geriye dönüş başladı.

Hareketli ortalamanın düşüş eğilimi tamamlandı ve fiyat 20 günlük EMA ve 50 günlük SMA'nın altında seyretmekte. Eğer son dip seviyesinin 1364.96$ daki destekdeki seviyesinde başarısız olursa 1194$' a düşmesi muhtemel görünmekte.

Eğer boğa piyasası 1364.96$ seviyesini koruyabilirse, BCH/USD paritesi kısa bir süre zarfında menzil sınırına gelecek gibi görünüyor. Trendi hala aşağı çekildiğinden, üzerinde herhangi bir işlem önermiyoruz.

XRP / USD

Ripple, 18 Mart'ta 20 günlük EMA seviyesinden geri döndü. Şu anda 0.87$ düzeyinde destek görmektedir.

XRP/USD parites önümüzdeki birkaç gün boyunca 0.87$ destek seviyesi ile 1.74$ dolarlık direnç arasında bir aralıkta dalgalanmaya devam edecektir.

Herhangi bir uzun pozisyon almak için direncin üzerinde bir yükseliş beklemek gerekiyor. Olumsuz yönü ise, 0.87$ beklemesine rağmen, satın almadan önce bir sıçrama yapmasıda muhtemel olabilir. Menzil içerisindeki işlemlerin dalgalı olması muhtemel olduğundan, yalnızca desteklere daha yakın olmaya çalışılmalı.

LTC / USD

Litecoin 205$ seviyesini aştı, ancak beklediğimiz gibi 225$ seviyesine erişemedi. 20 Ocak günü 214.48$ seviyesinden geriye döndü.

Ayı piyasası, 175.19$ 'lık kritik destek seviyesini yıkmaya çalışıyorlar. Başarılı olursa, 140$ 'a düşmesi muhtemel.

Kısa vadede, yükselişin ilk işareti, LTC/USD paritesinin 215$ doları kırdığında olacak. Halen üzerinde herhangi bir işlem tavsiyesi bulunmamaktadır.


En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ