Kripto para borsalarında işlemler nasıl yapılır, yeni başlayanlar için rehber.

Bitcoin'e yeni başlayanların sıklıkla sorduğu soruların başında Bitcoin ile diğer kripto paraların nasıl edinebileceğidir. Öncelikle şunu bilmek gerekir ki, elinizde Bitcoin'iniz varsa ulusal ve yerel bütün borsalarda işlem yapabilirsiniz. Ancak elinizde BTC yoksa yerel borsalardan veya yakın çevreden Bitcoin satın almalısınız. Bizler, genel olarak Bitcoin edinerek ulusal borsalara nasıl açılacağınızı anlatacağız.

Bitcoin sahibi olma

Uluslararası borsaların en bilineni ve güveniliri son zamanlarda artık Binance oldu. Bu yüzden yazımızın ana konusunda bu borsayı örnek göstererek ilerleyeceğiz. Öncelikle Türkiye'de faaliyet gösteren borsalardan birine kayıt oldun ve üyeliğinizi onaylayın. Buradan dilediğiniz bir miktar ile birlikte para yatırıp Bitcoin alın. Türkiye'de bilinen ve güvenilir borsaların başında Btctürk ve Koinim geldiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu borsalara kayıt olduğunuzda sizden bir kimlik onay bilgisi isteyecektir. İlgili yönergeleri takip ederek üyeliğinizi aktif hale getirmeniz gerekmektedir. Yerel borsa haricinde, yakın çevrenizde Bitcoin ile uğraşan birileri varsa, bu kişilerden de ücreti karşılığında temin edebilir ve borsaların kesintilerine maruz kalmazsınız.

Borsalardan Bitcoin satın alımı

Borsalardan Bitcoin satın alımı yapmanız durumunda, öncelikle kimlik bilgilerinizi paylaşmak zorunda olduğunuzu bilmenizi isteriz. Bu borsalara kayıt olmanızla birlikte EFT ve Havale gibi ödeme yöntemleriyle Türk Lirası yatırıp, Bitcoin satın alabilirsiniz. Ancak borsalarda yatırma, çekme gibi işlemlerde kesinti yapıldığını lütfen unutmayın. Özellikle küçük meblağlı işlemlerde ücretin büyüklüğü sizi üzebilir.

Yakın çevreden edinme

Çevrenizde kripto para işleriyle uğraşan birileri olabilir. Bu kişilerden ücreti karşılığında Bitcoin satın alabilirsiniz. Bu yöntem, sizi gereksiz kesintilerden kurtaracak ve paranızın net karşılığı Bitcoin sahibi olmuş olacaksınız.

Güvenilir ulusal bir borsa seçimi

Ulusal borsaların sayısı oldukça fazladır. Bu yüzden biz bu yazımızda Binance borsasından bahsedeceğiz. Binance'de bir çok kripto para birimi mevcut. Özellikle "çöp" diye tabir ettiğimiz kripto paralardan uzak olması, yatırım konusunda bir nebze de olsa bizleri güven altına alıyor.

Kayıt olma işlemi

Binance'ye kayıt olmak için buraya tıklayın. Sitede tam anlamıyla olmasa da yer yer Türkçe desteği mevcut. Bu yüzden sitenin dilini Türkçe olarak kullanabilirsiniz. Kayıt ol sekmesinden siteye kayıt olduğunuz zaman. Herhangi bir onay işlemine gerek kalmadan hızlı bir şekilde yatırım yapabilmeniz vardır. Güvenliğiniz için Google Auth denetimini etkileştirmenizde de fayda olacaktır.

Borsaya giriş

Borsaya kayıt olduğunuzda artık alım ve satım emirleri verebilir, dilediğiniz kripto parayı satın alabilirsiniz. Dilerseniz mobil uygulama üzerinden de bu işlemleri rahatça yapabilirsiniz. Borsada temel olarak yapacağınız işlemler bellidir. Öncelikli olarak Binance'deki Bitcoin cüzdanınıza sahip olduğunuz Bitcoin'i göndermeniz gerekecektir. Bunu Bitcoin yanında yer alan "Deposit" kısmından yapabilirsiniz. Bitcoin'inizi burada çıkan adrese göndermenizle birlikte, artık Binance hesabınınızda gönderdiğiniz miktar kadar BTC olacaktır. 

Bilmeniz gereken terimler

Borsa konusunda pek bilginiz yoksa temel olarak bilmeniz gereken bir kaç önemli terim vardır.

Ask (Satış) : Borsalarda bulunan satış fiyatıdır.

Bid (Alış/Teklif) : Borsalarda bulunan alış fiyatıdır.

Open (Açılış) : Günün ilk saatlerinde gerçekleşen ilk işlem fiyatıdır.

Close (Kapanış) : Günün son saatlerinde gerçekleşen son işlem fiyatıdır.

Volume (Hacim) : Gösterilen kurda ne kadarlık bir hacim (yoğunluk) olduğunu belirtir.

Stop-Limit ve Stop-Loss : Belirlediğiniz bir kurun, belirlediğiniz fiyatın altına veya üstüne çıkması ile otomatik verilen emirdir. Her ikisi de alış ve satış için kullanılabilir.

Low ve High : Günün tüm zamanlarında ulaşılan en düşük (low) ve en yüksek (high) fiyatı belirtir.

Neleri alacağınıza karar verin

Yatırım işlemlerinde elinizdeki miktarı tek bir varlık yerine, birden fazla varlık üzerine yoğunlaştırmak zarar oranınızı düşürür. Bu sebeple, tam güven vermeyen varlıklara paranızın tamamını yatırmaktan kaçının. Bitcoin ile alım/satım yapabileceğiniz bir çok kripto para vardır. Bunun haricinde Ethereum, DogeCoin ile de alım/satım yapabileceğiniz kripto paralar vardır. Özellikle fiyatı çok düşük olan kripto paralar çoğunlukla DogeCoin üzerinden işlem görür. Aklınızda bir kripto para varsa, Binance hesabınızda aşağıdaki resimdeki gibi arama yaparak yatırım yapacağınız kripto paranın alım/satım sayfasına gelin.

Yukarıdaki resimde BCC/BTC, LTC/BTC gibi terimler vardır. Bunlar markettir ve "pair" olarak da tanımlanabilir. Yani BTC üzerinden BCC alım/satım yapabileceğinizi gösterir. Örneğin bu marketten ETH ile alım/satım yapamazsınız. Bunun için yukarıdaki kısımdan "ETH Markets" kısmına gelmelisiniz. 

Alım ve Satım sayfası

Binance'de bir çok market var. Buradan BTC'niz olduğu için BTC marketlerini incelemelisiniz. Eğer aradığınız kripto para BTC marketlerinde yoksa, ETH marketlerinde bulunuyorsa; elinizdeki BTC'lerle ETH satın alıp, tekrar yatırım yapacağınız kripto parayı ETH marketlerinden satın alabilirsiniz.

Resimden yola çıkarsak, sol kısımda yer alan yeşil ve kırmızı alanlar, alış ve satış emirlerini listeler. En yüksek ve en düşük fiyatlar listenin en başında yer alır. Amount kısmı, verilen alış ve satış emrinin ne kadarlık bir miktara sahip olduğunu belirtir. En soldaki kısım ise verilen teklifin BTC cinsinden fiyatıdır. 

Ana ekrandan grafikleri takip edebilir ve belirli zaman aralıklarında ulaştığı en yüksek ve en düşük değeri görebilirsiniz. Bir kripto paranın iyi bir hacime sahip olduğunu da "24h Volume" kısmından anlayabiliriz. Örneğin yazımızı yazarken, BCC/BTC marketinde ve sadece Binance'de olmak üzere 2.348 BTC'lik bir hacime sahip. Yani alış ve satış emirlerinin toplam miktarı bu meblağa eşit. Bunu da USD'ye çevirirsek yaklaşık 17 milyon dolarlık bir hacime sahip.

Alış ve satış emirlerinde "Limit", "Market" ve "Stop-Limit" mevcut. Stop-Limit teriminin tanımını yapmıştık. Buradaki "Limit" kavramı, sizin belirlediğiniz fiyat üzerinden işlemleri gerçekleştirir. O an sizin belirlediğiniz bir fiyattan alış veya satış emri yoksa, emir sizin belirlediğiniz fiyattan çıkana kadar bekler. "Market" ise, en düşük veya en yüksek fiyattan marketteki fiyatlara göre alım veya satım yapar. Burada siz bir fiyat belirleyemezsiniz.

Aynı zamanda alış ve satış emirlerini verdiğiniz kısımdan "%25", "%50" gibi yüzdelik kısımlar da vardır. Bu da seçili markette elinizde bulunan BTC veya BCC'nin ne kadarlık bir kısmı ile alım veya satım yapmak istediğinizi belirtmek için kullanılır.

Sağ kısımda, "Trade History" alanında seçili market için yapılan son alım ve satım işlemlerini görebilirsiniz. 

Alt kısımda bulunan "Open Orders" kısmı, sizin verdiğiniz emirleri listeler ve hemen altındaki "My 24h Order History" alanı da son 24 saat içerisindeki işlemlerinizi listeler.

Yatırımı elde tutma sanatı

Çoğu kişi yatırım işlemini tamamladıktan sonra elini ayağını tamamen borsadan çeker. Ancak bu hareket, çoğunlukla faydadan çok zarar sağlamaktadır. Gerçekten bir kripto paranın bir anda onlarca katına ulaşma ihtimalinin düşük olduğunu da varsayarsak, zamanla yatırılan para bir anda eriyip gidebilir. Bu nedenle sürekli taakkuzta olmak ve yatırım yapılan kripto paranın takipçisi olmak gerekir. Bu anlık olarak çok yükseldiği zaman elinden çıkarmak, tekrar düştüğünde alarak miktarı artırmak daha akıllıca bir yoldur. Ancak burada çoğu kişinin satım yaptıktan sonra yükselmeye devam etmesini düşünmesi borsalar için amatörlük vasfına neden olur. Bu nedenle bilirkişilerin fikirlerine uymak daha mantıklı bir yol olacaktır.

Kripto paralar tarz olarak, normal varlıklardan daha fazla yükselme ve düşme kapasitesine sahiptir. 1 günlük takip etmemenizde, çok yüksek bir satış rakamını elden kaçırma olasılığınız vardır. Kriptom veya benzeri platformlar üzerinden takip işlemlerini kolayca yapabilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak Binance üzerinden kripto paralara nasıl yatırım yapıldığını ve bazı önemli terimleri anlattık. Bunlar sadece başlangıç için olmakla birlikte, borsada geçireceğiniz süre ile birlikte profesyonel bir yatırımcı kimliğine bürünebilirsiniz.

Bol kazançlar.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ