Herkese merhaba. Genel olarak gördüğüm bir eksiklikten dolayı bu makaleyi yazma kararı aldım. Platform olarak herzaman en iyi şekilde kullanıcılarımızı yönlendirmeye çalışıyor daha doğrusu kripto para dünyasını daha yakından tanımaya ve tanıtmaya çalışıyoruz.

Bitcoin için işlem yapabileceğiniz bir çok mevcut borsa var, Amerika Borsaları, Asya Borsaları, Avrupa Borsaları gibi hizmet veren bu borsaların hangisinde işlem yapmamız gerekiyor yada Türkiye borsalarında işlem yaparken nelere dikkat etmemiz gerekiyor bunlara gelin birlikte bakalım.

1- Neden yerel borsaları tercih etmeli yada etmemeli?

Bugün itibarıyla Bitcoin fiyatı yani BTC/USD paritesi 9.000$ civarında ve USD/TRY paritesi ise 3.95₺ civarında fakat Türk borsalarının geneline baktığımızda fiyatın neredeyse 1.000$ kadar şişirilmiş olduğunu görüyoruz. Tabi ki bu iyi bir fırsat aslında iyi bir Arbitraj fırsatı. Fakat burada devreye giren saçma kısım ise biz satın alırken piyasanın üstünden satın almış oluyoruz. Tabi ki satarken iyi alırken kötü oluyor ama sattığınızı da alan başka bir kişi. Durum böyle olunca kâr oranınız riske girerken terste kalma oranınız da bir hayli artıyor ve yüksek fiyattan alış yaptığınızda büyük bir riske giriyorsunuz ve bu risk 1.000$ civarı. Yaptığım gözlemlerde Türk borsalarındaki fiyatın hep şişik olduğunu fark ettim. 

2- Yurt dışından alıp yerel borsada satmak

Bu seçenek mümkün bir seçenek olmakla beraber gördüğünüz gibi arbitraj imkanı ile elinizde olan parayı Bitcoin'e dönüştürdüğünüzde ve Bitcoin'i ucuz olan borsadan pahalı bir borsaya getirip bozdurduğunuzda direkt olarak kâr edeceksiniz. Peki yurt dışından nasıl Bitcoin alabilirsiniz? İşte bunun için "International Wire" sistemi adı altında EFT yapmanız gerekiyor. Yani yerel bankanızda ki hesabınızdan bir adet USD hesabı açarak. Daha sonrasında aktarmak istediğiniz Türk Lirasını->Amerikan Doları yaparaktan USD hesabınıza geçirin. Daha sonra sıra geldi EFT yapmaya.

Tabiki bu iş yerel bankalar arasında olmadığından ismi EFT olmuyor. Şimdi biraz daha açıklama yaparsak.

EFT, ödeme yapılacak olan bankadan farklı bir bankada hesabı olan kişiye ya da şirkete yapılacak olan para transferi işlemleridir. EFT temel anlamda havale işlemindeki ile aynı şekilde yapılmaktadır.

SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) Tüm dünya çapında uluslararası para transfer işlemleri için geliştirilmiş bir sistemdir. SWIFT sistemi BIC adı verilen banka tanımlama numarası aracılığı ile çalışmaktadır. BIC numarası sistemde bankayı ve kurulduğu yeri tanımlayan 8-11 haneli koddur. Bu sayede işlemler çok hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

İşlem uluslar arası yapılacağından bu aktarım işleminin adına SWIFT adı veriliyor. Şimdi konumuza dönersek, SWIFT ile yurtdışı borsasına aktardığınız parayı 2-4 iş günü içerisinde hesabınızda görebiliyorsunuz. Örneğin Bitstamp borsasına para gönderdiniz SWIFT kullanarak ve 2-4 iş günü içerisinde ulaştı sonrasında Bitstamp ve Paribu paritelerine baktınız ve aradaki fark 500$ hemen gönderdiğiniz USD ile BTC alarak Paribuya aktarıp bozabilirsiniz ve bu işlemle anında kâr edersiniz.

Tabiki SWIFT'in bir ücreti var bedavaya göndermiyoruz fakat bu fark 500$ değildir değilmi? Ben bazı arkadaşlardan edindiğim bilgilere göre 15$-100$ arasında değişen bir aktarım ücreti ödediklerini öğrendim buda paranın büyüklüğüne yani aktarmak istediğiniz paranın hacmine göre değişmekte.

3- Yerel borsadan alıp yurt dışı borsasında bozmak

Eğer yerel borsada BTC/TRY fiyatı yurt dışı borsasındaki BTC/USD değerinden düşükse kesinlikle balıklama atlayın olaya ve kaçırmayın. Biliyorsunuz USD/TRY paritesi 2017 yılı boyunca 7 ay boyunca sabit kaldı fakar Ocak-Şubat ve Kasım-Aralık aylarında 3.90 seviyelerinde işlem gördü. Elinizdeki para ile aldığını bu Bitcoinleri yurt dışı borsasına gönderebilirsiniz. Bitstamp, Bittrex, Binance gibi borsalar şuan güvenilir borsalar arasında. Bitstamp 2011 yılından beri var olan bir borsa köklü bir borsa yani. Bittrex'in kurucuları Amazon.com da yıllarca çalışmış deneyimli insanlar. Binance ise Asya, Avrupa, Amerika gibi bir çok yere hizmet veren ve dil seçeneği olan bir borsa. Bitfinex teki Tehter olayından sonra biraz o borsadan Mt.Gox tadı aldığımdan artık önermiyorum. Herneyse, paranızı bu borsalara gönderek orada bozabilir daha sonrasında bir düşüş dalgası bekleyerek uygun yerden girerek BTC miktarınızı arttırmış olup yerel->yurtdışı arasındaki fark 500$-1000$ seviylerine geldiğinde tekrar arbitraj yapıp kazançlı çıkabilirsiniz.

4- Air Droplar da Yerel Borsa<->Yabancı Borsa

Air Dropların ilkini kaçırdım BCH air drop 1 Ağustos 2017 tarihinde gerçekleşmişti. Daha sonrasında BTG Air Drop gerçekleşti. Şimdi Binance borsası BTG leri anında verirken, Bittrex 10 gün sonra, Paribu hala vermedi ve üstüne BCD air drop oldu. Binance gene anında verirken Bittrex haber bile vermedi. Zaten Paribu BTG leri bile vermedi. Yani air dropları anında alabilmek açısından sanırım hard forkları Binance borsasında geçirmekte fayda var. Ve bayağı köklü bir borsa olduğu görüşüyor geçen yaptıkları bir çekiliş vardı. En çok trade işlemi yapana ödül veriyorlardı işte o ödüller;

Yazacaklarım şimdilik bu kadar arkadaşlar ara sıra bu şekilde rehberler yol gösterici yazılar yazmaya devam edeceğim. Görüşmek üzere..

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ