Bosch firması, IOTA

Bosch Grubunun kurumsal girişim sermayesi şirketi olan Robert Bosch Venture Capital (RBVC), mikroyi karşılamak üzere geliştirilmiş, DAG tabanlı, sıfır ücretli dağıtılmış bir kasa defteri ağı olan IOTA'ya büyük bir yatırım yaparak kripto dünyasına ilk adımı attı.

Merkezi Almanya'da bulunan çok uluslu sanayi şirketleri arasında en büyüklerinden sayılan  Robert Bosch GmbH, ev aletleri, otomotiv parçaları ve diğer özel teknolojileri üretmektedir. Otomotiv parçaları dünyanın en büyük tedarikçisidir. Bosch, şimdi kripto para birimlerine açık bir şekilde yatırım yapmak için yapılan ilk çokuluslu şirketlerden biridir. Özellikle, işletme önemli bir miktarda MIOTA jetonları, IOTA dağıtılmış defteri ağının şifreleme kabiliyeti satın aldı.

Neden IOTA?

Bitcoin, Ethereum ve diğer blok zincir tabanlı kripto paralardan farklı olarak, IOTA DAG tabanlı (Directed Acyclic Graph) ve blok zincirlerinin eğiliminde olan ölçeklendirme sorunlarıyla aynı değildir. Şu anda, IOTA, Bitcoin ve Ethereum'dan yaklaşık saniyede 100 kat daha fazla işlem gerçekleştirmek üzere ölçeklenebilir ve DAG büyüdükçe TPS de artacak ve bu sayede merkeziyetçilik olacaktır. Aynı zamanda, Bitcoin ve Ethereum'dan farklı olarak, IOTA, işlem göndermek için kullanıcılardan ücret almıyor; tamamen ücretsizdir. Bunun nedeni, DAG'nin blok zincir ve madencilerden farklı bir teknoloji türü olması ve madencilik ödülleri, IOTA'nın dağıtılmış defterinin (Karışıklık olarak anılacaktır) parçası değildir olmasıdır.

Bosch bu yatırımdan ne kazanmayı umuyor?

Bosch, gerçek donanım olan özel otomotiv ve cihaz bileşenlerinin önde gelen üreticisidir; ancak şimdi şirket, akıllı cihazları ve sensörleri üzerinden geçen verileri veya yazılımı pazarlamak istiyor. Bebeklik döneminde IOTA'ya yapılan bir yatırım, Bosch için IoT oyuna adım adımdır. IOTA'nın tek bir seçenek olduğunu ve diğer DLT'lere yapılan yatırımların da geçerli olabileceğini kabul ederken Bosch, IOTA ile birkaç yıldır birlikte çalışmakta ve IOTA şebekesinden ve IoT'yi geliştirme potansiyesinden çok etkilendiklerini belirtti.

RBVC'nin ortağı Dr. Hongquan Jiang da IOTA Vakfı'nın danışmanlık kuruluna katıldı. Dr. Jiang, "RBVC, elbette diğer DLT'leri de değerlendiriyor ve çalışıyor. IOTA, DLT'de IoT için bazı temel sorunları, yani ölçeklenebilirlik ve işlem maliyeti sorunlarını çözme potansiyeline sahiptir. IOTA teknolojisi hala erken bir aşamadadır . RBVC, portföy şirketleri için her zaman olduğu gibi, IOTA Vakfı'na bu teknolojinin sanayileşmesinde ağımız aracılığıyla yardımcı olmaya çalışacaktır. IOTA'nın geliştirme ekibini endüstriyel uzmanlara ve karar vericilere bağlayacağız. Deneyim yaşadığımız alanlarda da onlara tavsiyelerde bulunacağız. Bosch, DLT'nin sanayileşmesinde bir öncüdür. Anlaşma, Bosch'un bu alana olan bağlılığının bir başka kanıtı" dedi.

Samsung – CISCO ve Volkswagen’den sonra Bosh da IOTA’yı seçti

IOTA, geçtiğimiz günlerde IoT'de CISCO, Volkswagen, Samsung ve hatta Tayvan'daki Taipei kenti gibi diğer büyük isimlerle ortaklık kurdu. Bununla birlikte, IOTA'nın ağını incelemek için zaman harcayan birçok araştırmacı IoT'yi destekleme yeteneğinden çok emin değildir. Aralık 2017'de MIT, IOTA ve IOTA ekibini eleştiren bir makale yayınladı. Aslında Mike Orcutt'ın IOTA lehine yayınladığı başka bir makalenin eleştirisi olan makalede MIT, Orcutt'ın mistright'ları belirlediğini ve IOTA geliştiricilerinin IOTA yazılımındaki güvenlik açıkları ve güvenlik açıkları konusunda çelişkili açıklamalar sunduğunu iddia etti. IOTA geliştiricileri buna bir dava karşılık verdi ve  akademik dolandırıcılık iddialarını yanıtladı ve  makaleyle gerçeklerin bağdaşmadığını  belirtti.

IOTA gelecek vaat ediyor

Aslında, baktığınız her yerde, IOTA'ya karşı ve bu aleyhinde iddialar göreceksiniz; bu gerçekten şiddetli tartışmalara neden olan bir teknolojidir. Ancak bir şeyden oldukça emindir; IOTA ve onun MIOTA simgesi, IOT'yi çalıştıran kripto-yakıt haline gelirse ve bu makineyle yapılan işlemleri tamamlarsa - eğer yeni bir makine ekonomisi için gaz haline geliyorsa - büyük IOTA düğümleri kuran erken yatırımcılar büyük fayda sağlayacaktır . Değerli verilere erişebilecekleri ve ağın kontrolünde önemli bir pay sahibi olacaklardır. Kesinlikle, RBVC'nin yatırımının arkasındaki motivasyon budur.

Yazılımında bulunan tüm eleştirilere ve ciddi güvenlik arızalarına rağmen, IOTA, Carriota olarak adlandırılan ilginç bir DIY banka / ödeme çözümü de dahil olmak üzere, şu an ilginç gerçek dünya projelerinde kullanılmaktadır. Bitcoin ve Ethereum gibi, henüz bebeklik döneminde olan bir beta teknolojisi ve ne kadar ilerleyebileceğini görmek zaman alacaktır. IOTA'yı çevreleyen tutku ve potansiyel ile birlikte çekişme ve çekişme, Ethereum'ı üç ya da dört yıl önce anımsatıyor. En azından, bir süre satın almak ve tutmak için kayda değer bir yatırımdır

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ