Boston Federal Rezerv Bankası ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Merkez Bankası Dijital Para birimi (CBDC) araştırmasının ilk bulgularını ortaklaşa yayınladı.

Boston Federal Rezerv Bankası ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), Merkez Bankası Dijital Para birimi (CBDC) araştırmasının ilk bulgularını ortaklaşa yayınladı.

Boston Federal Rezerv Bankası ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü'ndeki (MIT) Dijital Para Birimi Girişimi, bu hafta Merkez Bankası Dijital Para birimi (CBDC) araştırmasının ilk bulgularını yayınladı. Bu araştırma, Federal Rezerv Kurulu tarafından yürütülen dijital dolar araştırmasından ayrıdır. Daha önce bildirildiği gibi, Federal Rezerv de yakın zamanda uzun zamandır beklenen CBDC raporunu yayınladı.

Boston Fed ve MIT, Ölçeklenebilir Bir CBDC Araştırma Modeli Oluşturdu

Araştırmacılar, Hamilton Projesi olarak bilinen Boston Fed ve MIT işbirliğinin "teknolojik deneylere odaklandığını ve Amerika Birleşik Devletleri için kullanılabilir bir CBDC yaratmayı amaçlamadığını" açıkladı. Girişim 2020'de duyuruldu. Boston Fed Başkan Yardımcısı ve Geçici Operasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jim Cunha, "Gelişmekte olan teknolojilerin bir CBDC'yi nasıl destekleyebileceğini ve hangi zorlukların devam ettiğini anlamak kritik önem taşıyor" dedi ve ekledi: MIT ve teknoloji uzmanlarımız arasındaki bu işbirliği, bu teknolojiler ve bir CBDC tasarlarken göz önünde bulundurulması gereken seçenekler hakkında daha fazla bilgi edinmemizi sağlayan ölçeklenebilir bir CBDC araştırma modeli oluşturdu.

"Çalışma, Saniyede 1,7 Milyon İşlem Gerçekleştirebilen Bir Kod Tabanı Üretti"

Proje teknik incelemesi, "Çalışma, saniyede 1,7 milyon işlemi gerçekleştirebilen bir kod tabanı üretti" dedi. Araştırmacılar ayrıca Project Hamilton, OpenCBDC kodunu yayınladılar. Açık kaynak kodu, katkılar için Github'da mevcuttur. MIT Dijital Para Birimi Girişimi direktörü Neha Narula, “Amerika Birleşik Devletleri için bir merkez bankası ödeme sisteminin benimsenip benimsenmeyeceğine veya nasıl benimseneceğine karar vermede hâlâ birçok zorluk var” dedi.

Duyuru ayrıca, "Önümüzdeki yıllarda, bu ortaklığın ikinci aşaması, Project Hamilton'ın, birinci aşamada ana hatlarıyla belirtilen teknolojinin zaten sağlam olan gizliliğini, esnekliğini ve işlevselliğini geliştirmek için alternatif teknik tasarımları keşfetmesine izin verecek."

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ