Bitcoin yarılanmasından önce bir boğa koşusu öngören kripto para piyasası, son birkaç haftadır düşen pazara bakıyor.

Botnet Sızıntısını Engelleyen BitMEX Etkilenen Kullanıcılara Fon İadesi Yapıyor

Bitcoin yarılanmasından önce bir boğa koşusu öngören kripto para piyasası, son birkaç haftadır düşen pazara bakıyor. Bununla birlikte, 13 Mart'ta yaşanan düşüşün ardından BitMEX, BTC fiyatı düşmeye devam ederken 45 dakika boyunca çevrimdışı olması gereken bir “donanım sorunu” duyurdu.

Ancak, alandaki birçok tüccar ve analist buna blöf adını verdi ve “donanım sorunu” olmadığını iddia etti. 16 Mart'ta BitMEX’in İcra Kurulu Başkanı (CEO) Arthur Hayes, ekibinin etkinlikle ilgili gerçekleri topladığını ve önümüzdeki günlerde soruları ve endişeleri şeffaf ve kapsamlı bir şekilde ele alacağını belirtti.

BitMEX’in Baş Teknoloji Sorumlusu [CTO], Samuel Reed, 13 Mart’ta borsanın ani çöküşü hakkında bir açıklama yaptı. CTO, borsanın bir botnet saldırısı altında olduğunu iddia etti. Bu botnet ayrıca 15 Şubat'ta borsada meydana gelen bir saldırıdan da sorumluydu.

Reed'e göre, Şubat ayında botnet saldırısı BitMEX’in DDoS azaltma stratejileri tarafından kabul edildi. DDoS hafifletme, BitMEX'in hedeflenen ağını korumasına yardımcı oldu veya L3 ve L4 seviyelerine dağıtılmış bir hizmet reddi [DDoS] saldırısından hizmet etti, böylece borsa için aksama süresini önledi. Ancak, 13 Mart saldırısının stratejisi, 02:15 UTC ve 12:56 UTC'de gerçekleşen iki saldırı ile değişmiş gibi görünüyordu.

CTO'ya göre:

“Botnet sürekli, güvenilir bir şekilde yavaş bir uç nokta buldu. Bir ANALYZE RDS varsayılanları tarafından çok uzun süre otomatik olarak çalıştırılmadığından, vurdukları sorgu dizini kullanmak yerine 400 ms ters sıralı tarama yaptı. "% 100 CPU'ya sabitlenmiş,% 99'undan fazlası iowait olarak" veritabanının değiştirilmesine başlamasına neden olan çok sayıda tarama paralel olarak çalışıyordu.

“AWS'de bu biraz ölmekte olan bir EBS birimine benziyor, bu yüzden veritabanı üzerinde başarısız olduk ve hizmet devam etti.”

Takım, ikinci saldırıdan sonra yavaş sorguyu belirleyip çözebildi. Önleyici bir önlem olarak, BitMEX arka ucunda sistematik değişiklikler yapıyor ve eski sistemleri gözden geçiriyor. Bazı değişiklikler yapılmış olmakla birlikte, kesinti süresi boyunca halka açık protokoller, ticaretin askıya alınması, devam ettirilmesi ve iletişim gibi diğerleri hala çalışmaya devam ediyor.

 Borsa yakında saldırı, tasfiye ve sigorta fonu hakkında detaylı bir rapor sunacak. 13 Mart'ta etkilenenleri iade ederek müşterilerinin zararını telafi etmeye çalışıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ