Federal Rezerv Başkan Yardımcısı Lael Brainard, “kripto finansal sisteminin sağlam bir şekilde düzenlenmesi için temellerin şimdi oluşturulması önemlidir."

Brainard,

Kripto Düzenlemesi Üzerine Fed Başkan Yardımcısı Brainard

Federal Rezerv Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Lael Brainard, Cuma günü Londra'daki bir Bank of England konferansında kripto düzenlemesi ve merkezi olmayan finans (defi) hakkında konuştu.

Kripto piyasasındaki son oynaklığa atıfta bulunarak başladı ve bunun “kripto finansal sisteminde ciddi güvenlik açıkları ortaya çıkardığını” belirtti. Hem geleneksel hem de kripto finansal sistemlerin kaldıraç, uzlaştırma, opaklık, vade ve likidite dönüşümü risklerine karşı hassas olduğunu ekledi.

Brainard, "İnovasyonun finansal hizmetleri daha hızlı, daha ucuz ve daha kapsayıcı hale getirme ve bunu dijital ekosisteme özgü yollarla yapma potansiyeline sahip olduğunu" belirterek şunları vurguladı:

Kripto ekosistemi, daha geniş finansal sistemin istikrarı için risk oluşturabilecek kadar büyük veya birbirine bağlı hale gelmeden önce, kripto finansal sisteminin sağlam bir şekilde düzenlenmesi için temellerin şimdi oluşturulması önemlidir.

Ulusal ve uluslararası işbirliğine duyulan ihtiyacı vurgulayan Federal Rezerv başkan yardımcısı şunları söyledi: “Kriptodaki perakende yatırımcılar arasındaki son türbülans ve kayıplar, mevcut düzenlemelere uyumun sağlanması ve düzenlemelerin veya yaptırımların gerekebileceği boşlukların doldurulması için acil ihtiyacın altını çiziyor."

Brainard şöyle devam etti:

Düzenleyici çevrenin kripto finansal sistemini kapsadığını ve aynı risk, aynı açıklama, aynı düzenleyici sonuç ilkesini yansıtmasını sağlarsak, gelecekteki finansal esneklik büyük ölçüde artacaktır.

Fed başkan yardımcısı, bir ABD merkez bankası dijital para biriminin (CBDC) “gelecekteki kripto finansal sisteminde tarafsız güvenilir yerleşim katmanını sağlayarak” finansal istikrara yardımcı olabileceğini de sözlerine ekledi.

Perşembe günü ABD Hazine Bakanlığı, Mart ayında yayınladığı yürütme emrinde belirtildiği gibi, Başkan Joe Biden'a kripto varlıklara uluslararası katılım için bir çerçeve sundu. Hazine, dijital varlıkları düzenlemek için küresel kripto standartları geliştirmek için uluslararası müttefiklerle işbirliği yapmanın önemini vurguladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ