Bitcoin'in BRC-20 token standardı, Bitcoin blok zincirinde devrim yaratabilir.

BRC-20 Token Standardı Nedir? Ne İşe Yarar?

Bitcoin ile ilgileniyorsanız, muhtemelen bunun geleneksel olarak tek varlıklı bir blok zinciri olduğunu biliyorsunuzdur. BTC, uzun süredir Bitcoin blok zincirinin desteklediği tek kripto para birimi olmuştur. Ancak bu durum artık BRC-20 tokenlarının piyasaya sürülmesiyle değişmektedir.

Peki, BRC-20 nedir ve benzer şekilde adlandırılan ERC-20 ile nasıl karşılaştırılır?

Bitcoin BRC-20 Tokenları Nedir?

BRC-20, Mart 2023'te "Domo" (@domodata) adlı anonim bir kullanıcı tarafından oluşturulan bir token standardıdır. Kripto para piyasasında, bir kripto para biriminin nasıl ve nerede kullanılabileceğini token standartları belirler. ERC-20, BEP-20, TRC-20 ve şimdi BRC-20 dahil olmak üzere çok sayıda blok zincirinde çeşitli kripto token standartları vardır.

Ancak bu token standardının gerçek amacı nedir?

BRC-20 Tokenları ve Ordinals Protokolü

Kısacası, BRC-20 tokenlarının temel işlevi, kullanıcıların Ordinals protokolü aracılığıyla misli varlıklarla ticaret yapmasına izin vermektir.

Ocak 2023'te başlatılan Bitcoin Ordinals protokolü, protokolün sunabileceği şeyler nedeniyle Bitcoin topluluğunda bir kargaşaya neden oldu: Bitcoin tabanlı NFT'ler.

Bazıları bundan hoşlanırken, diğerleri bunu Bitcoin blok zincirinin büyümesi için sınırlayıcı bir faktör olarak görüyor. Birçok Bitcoin kullanıcısı, blok zinciri kullanmanın yeni yollarını istiyor ve NFT yetenekleri bu arzuya yardımcı olabilir.

Ordinals protokolünü ayrıntılı olarak anlamak biraz zor olabilir, ancak en temel terimleriyle, verilerin bu küçük Bitcoin fraksiyonları olan satoshi'lere yazılmasına izin verir. Bu protokolü kullanarak, bir işleme girmeden önce bir satoshi üzerine ekstra veriler yazılabilir. Satoshi ekstra verilerle yazıldığında, bir Ordinal olur. Kayıt verileri, Bitcoin tabanlı NFT'nin konumuna götüren bir seri numarası içerir.

Burada dikkat edilmesi gereken önemli nokta, Ordinals’in takas edilemez olmasıdır. BRC-20 tokenları ise tamamen değiştirilebilir.

Bu belirgin fark, BRC-20 tokenlarını kullanışlı kılan şeydir. Bu standartla, kullanıcılar, Ethereum kullanıcılarının ERC-20 standardı ile token oluşturup basabilmelerine benzer şekilde, Ordinals protokolü aracılığıyla Bitcoin tabanlı tokenlar oluşturabilir ve basabilir.

BRC-20 Piyasası Hızla Büyüyor

Bu standardın piyasaya sürülmesinden bu yana, BRC-20 tokenları toplu olarak 159 milyon doları aşan bir piyasa değerine ulaştı ve birçok kişiyi şaşırttı.

BRC-20.io'ya göre BRC-20 piyasasının 24 saatlik işlem hacmi üç milyon doları aştı. Şimdiye kadar basılan 8.000'den fazla BRC-20 tokenıyla, bu standardın birçok kripto meraklısını cezbettiği açık.

BRC-20 tokenlarının popülaritesi, Pepe Coin (PEPE) tarafından oluşturulan hype’a atfedildi. Pepe Coin BRC-20 tokenı, yazı yazılırken 24 saatlik zaman diliminde yarım milyon doların üzerinde bir işlem hacmine ulaştı. Token bir meme coin, yani popüler bir internet memesine dayanıyor. Bu durumda, o meme Kurbağa Pepe'dir.

ORDI, MEME ve MOON gibi diğer BRC-20 tokenları da önem kazandı. Hepsi çok yeni olduğu için bu koinleri daha önce duymamış olabilirsiniz. BRC-20 token standardı yalnızca Mart 2023'te piyasaya sürüldüğü için, bu standardı kullanan tokenların çoğu, anlaşılır bir şekilde, bu yazı yazıldığı sırada yalnızca emekleme aşamasındadır.

Ordinal Monkey Club gibi birçok Bitcoin Ordinal koleksiyonu, BRC-20 alanına hızlı bir şekilde atladı.

BRC-20 tokenlarının sıcak bir konu haline geldiğini görmek heyecan verici olsa da, bunun hala çok yeni bir token standardı olduğunu akılda tutmakta fayda var, bu nedenle kripto endüstrisinde sağlam bir yer edinip kazanamayacağını görmek zaman alacak.

Peki, BRC-20 ve ERC-20 birbiriyle nasıl karşılaştırılır ve biri diğerinden daha mı iyidir?

BRC-20 ve ERC-20 Arasındaki Fark Nedir?

BRC-20 ve ERC-20 arasında, bazıları diğerlerinden daha belirgin olan bazı temel farklılıklar vardır.

Daha önce belirtildiği gibi, BRC-20 ve ERC-20 token standartları iki farklı blok zincirinde mevcuttur. BRC-20 Bitcoin tabanlı iken, ERC-20 Ethereum tabanlıdır. Bu da BRC-20 ve ERC-20 tokenlerinin farklı mutabakat mekanizmalarını kullanacağı anlamına gelir.

Robert Kiyosaki’den Bankacılık Altın ve Bitcoin Açıklaması

Ethereum, proof of stake mekanizmasını kullandığından, tüm ERC-20 token işlemleri, ağı güvence altına almak için ETH'yi stake eden doğrulayıcılar tarafından doğrulanır. Öte yandan Bitcoin, karmaşık hesaplama sorunlarını çözerek işlemleri doğrulamak için madencileri kullanan eski proof of work mekanizmasını kullanır.

ERC-20 ve BRC-20 arasındaki bir diğer önemli fark, birincisinin akıllı sözleşmeler kullanması, ikincisinin kullanmamasıdır. Ethereum'un parlayan özelliklerinden biri, her iki tarafta da önceden tanımlanmış bir dizi koşul karşılandığında işlemleri otomatik olarak yürüten programlar olan akıllı sözleşmeleri kullanmasıdır.

BRC-20 tokenları, akıllı sözleşmeler kullanmak yerine, misli varlıklar olarak işlev görmek için Ordinals protokolü içindeki yazıları kullanır.

BRC-20 tokenlarını basmak veya takas etmek için kendi Bitcoin cüzdanınıza ihtiyacınız olacağını da unutmamak önemli.

Şu anda, ERC-20 tokenları, birkaç nedenden dolayı BRC-20 tokenlarına göre muhtemelen daha iyi bir seçenektir. İlk olarak, akıllı sözleşmelerin büyük bir hayranıysanız, BRC-20 standardının işlevselliğini beğenmeyebilirsiniz.

Çok yönlülük arıyorsanız, ERC-20 tokenları çok çeşitli DeFi hizmetleri tarafından desteklenirken, BRC-20 tokenları deneyseldir ve daha yeni piyasaya sürülmüştür. Örneğin, ERC-20 tokenları satın almak istiyorsanız, Binance, UniSwap ve Coinbase gibi popüler borsalarda işlem yapabileceğiniz pek çok token vardır. BRC-20 tokenları için durum henüz böyle değil.

Ancak, bu standart yeterince ilgi görürse, BRC-20'nin benimsenmesi yakın gelecekte artabilir.

BRC-20 Bitcoin'i Sonsuza Kadar Değiştirebilir

BRC-20 henüz emekleme aşamasında olsa da, potansiyele sahip olduğu açık. Bu token standardına olan ilgi artmaya devam ettikçe, bir gün onun ERC-20 ve BEP-20 gibi diğer oldukça popüler standartlarla rekabet ettiğini görebiliriz. BRC-20 tokenlarının DeFi endüstrisinin önemli bir parçası olup olmadığını veya hızla solan başka bir kripto trendi olup olmadığını zaman gösterecek.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ