Brezilya Merkez Bankası Başkanı: "Bitcoin Piramit Düzenidir."

Brezilya merkez bankasının başkanı Ilan Goldfajn, Bitcoin'in bir piramit şemasına benzediğini söylüyor. Böylelikle milyarder yatırımcılardan Jamie Dimon gibi büyük banka CEO'larına kadar, Bitcoin'i sevmeyen çok sayıda mali aydınlatma grubuna katıldı.

Goldfajn, RttNews tarafından hazırlanan bir raporda Bitcoin'in bir piramit düzenine benzediğini iddia etti. Dijital para birimlerine yatırım yapan kişilerin, yatırımcıların piramit dolandırıcılığı ile takip ettiği aynı tür sonuçlara getireceğini savundu: “Bitcoin, değerlendireceğine inandıkları için insanların satın aldığı ama finansal varlığı olmayan bir yatırımdır, tıpkı bir balon veya piramit gibi”.

Piramit düzeni
Bir piramit aldatmacası altında organizatörler, bir üründe yatırım yapmak için yatırımcıları cezbetmeye çalışıyorlar. Organizasyonu yapan kişiler de daha sonra yatırımcıları ürünü yeni alıcılar veya yatırımcılar bulmaya teşvik ediyorlar. Bununla birlikte, daha önceki yatırımcılara vaat edilen getiriler, altta yatan üründen yapılan satışlar yerine, yeni yatırımcılar tarafından yapılan yatırımlardan elde edilecektir. Sonunda böyle bir plan kendi üzerine çöker ve sonraki yatırımcıları iflas ederken, ilk yatırımcılar kazanır.

Merkezi banka Düzeni
Goldfajn'a göre, merkez bankasının "bubble veya yasadışı ödemeler" konusu ile herhangi bir ilgisi yok ve banka, dijital para birimi ile ilgili finansal faaliyetleri teşvik etmiyor. 2014 yılında merkez bankası, sanal para birimlerine yatırım yapma olasılığı konusunda bir bildirim yayınlamıştı. Ayrıca, kripto para birimlerinin ardındaki temel teknoloji olan Blockchain'in olası kullanım durumları hakkında bir araştırma notu yayınlamıştır.

Bu sırada Brezilya milletvekilleri, ülkedeki sanal para birimi ticaretini düzenlemek için kurallar ve düzenlemeler hazırlamaktadır. Goldfajn tarafından yapılan yorumların ülkedeki düzenlemelere bir etkide bulunacağı söylentileri dolaşmaktadır.

Kaynak;
https://www.cointelegraph.com
 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ