Facebook'a ait WhatsApp'ın ödeme özelliği, lansmandan bir ay sonra Brezilya merkez bankası tarafından askıya alındı.

Brezilya Merkez Bankası Whatsapp Pay Askıya Aldı

Facebook'a ait WhatsApp'ın ödeme özelliği, lansmandan bir ay sonra Brezilya merkez bankası tarafından askıya alındı.

Brezilya merkez bankası, ödeme devlerine Mastercard ve Visa'ya Facebook'a ait Whatsapp Pay üzerinden para transferi işlemini durdurma talimatı verdi.

Brezilya Merkez Bankası, yeterli bir rekabet ortamına izin vermek için Whatsapp Pay'ı askıya aldı.

Bu ödeme özelliğinin askıya alınması, merkez bankasına Whatsapp'ın ülkenin mevcut finansal sistemine verdiği riskleri değerlendirmek için de zaman tanıyacaktır.

Visa ve Mastercard, Whatsapp Pay ile transferleri askıya almazlarsa ağır cezalar ve idari yaptırımlarla karşılaşabilirler.

Brezilya Merkez Bankası, Facebook'un sahip olduğu Whatsapp Pay'ı ülkede askıya aldı.

Banka, bu işlemin “birlikte çalışabilir, hızlı, güvenli, şeffaf, açık ve ucuz bir ödeme sisteminin işleyişini” sağlamak için yapıldığını ileri sürdü.

Merkez bankası ayrıca, askıya alınan Whatsapp Pay'ın bankaya “Brezilya Ödeme Sisteminin düzgün işleyişine ilişkin riskleri değerlendirmek ve uyumluluğu doğrulamak” için zaman vereceğini belirtti.

 Brezilya, 120 milyondan fazla kullanıcısıyla WhatsApp’ın Hindistan’dan sonra ikinci büyük pazarı. Mesajlaşma devi ödeme özelliğini bu ayın başlarında Hindistan dahil çeşitli gelişmekte olan pazarlarda test ettikten sonra başlattı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ