Brezilyalı bir yargıç, Mirror Trading International CEO'sunun gözaltında kalması gerektiğine karar verdi.

Brezilyalı Yargıç, Bitcoin Dolandırıcılığı Beyninin Güney Afrika

Steynberg'in Resmi İadesine İlişkin Belgeler

Brezilyalı bir yargıç kısa süre önce, Güney Afrika'nın en büyük kripto para dolandırıcılıklarından biri olan Mirror Trading International'ın (MTI) arkasındaki beyin olan Johann Steynberg'in ihtiyati tutukluluğunun iptal edilmesi için yaptığı başvuruyu reddetti. MTI CEO'sunun başvurusunda, resmi bir iade talebinde bulunulmadığı için mahkemenin en azından onu ev hapsine alması gerektiğini savunduğu bildirildi.

Steynberg ayrıca, Aralık 2020'de Güney Afrika'dan ayrıldığında, tutuklanması için olağanüstü bir emir bulunmadığını ve davanın kendisinin iadeyi mümkün kılacak belirli gereksinimleri karşılamadığını da savundu. Ayrıca Brezilya yargısı tarafından yayınlanan belgede de belirtildiği gibi Steynberg, Brezilya'da bir aile kurduğunu, dolayısıyla ev hapsine alınmasının yeterli olacağını ileri sürmüştü.

Ancak Brezilya yüksek mahkemesi yargıcı Andre Mendonça, kararında Steynberg'in öne sürdüğü iddiaları reddetti. Yargıç, Güney Afrikalı yetkililerin aslında "[14 Nisan 2022'de] iade talebini resmileştirmeyi amaçlayan belgeler sunduğunu" ortaya koydu.

Ayrıca yargıç, Steynberg'in tutuklanması için bir emir de "Interpol'ün Red Difüzyon belgelerinde kanıtlandığı üzere Güney Afrika Adaleti tarafından 03/01/2022 tarihinde çıkarıldığını" kaydetti. Güney Afrika Kamu Bakanlığı tarafından gönderildiği bildirilen bir belge, MTI CEO'sunun ülkeyi terk ettiğinde bitcoin dolandırıcılığındaki rolü nedeniyle araştırıldığını öne sürdü.

Steynberg Bir Uçuş Riski

2020'nin sonlarında ortadan kaybolmadan önce Steynberg, MTI fonlarının kontrolünü karısı Nerina'ya devretti. Yine de Aralık 2021'de Brezilya kolluk kuvvetleri tarafından tutuklandığında, eski MTI dehasının Brezilyalı bir kadınla ilişki içinde olduğu bildirildi.

Mendonça, Steynberg'in ismi açıklanmayan kadınla olan yakın ilişkisini iadesini engelleme gerekçesi olarak kullanma girişimine değinerek şunları söyledi:

İade edilen kişinin Brezilya'da ikamet etmesi ve bir aile oluşturması, tek başına ihtiyati tutuklamayı ve gelecekteki iadeyi engellemez. Başsavcılık tarafından da belirtildiği gibi, 'iadelerde kural, yargı bölgeleri arasındaki karşılıklı saygı nedeniyle ihtiyati tutuklamadır.'

Yargıç, tutuklandığı sırada Steynberg'in sahte kimlik belgelerine sahip olmasının, muhtemelen "olası cezai sorumluluktan kaçınma niyeti" olduğu anlamına geldiğini de sözlerine ekledi. Yargıcın kararı ayrıca, mahkemenin talebini kabul etmesi durumunda Steynberg'in hala ev hapsi koşullarını ihlal edebileceğini ima ediyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ