BRICS, ülkeler arasında ödemeleri yapmak için kullanılacak bir kripto para birimi oluşturmaya karar vermiş beş önemli ülke Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan bir birlik. Bu öneri, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) Genel Müdür

BRICS Ödemeleri Çözmek Amacıyla Kripto Para Birimi Geliştirmeyi Planlıyor

BRICS, ülkeler arasında ödemeleri yapmak için kullanılacak bir kripto para birimi oluşturmaya karar vermiş beş önemli ülke Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşan bir birlik. Bu öneri, Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF) Genel Müdürü Kirill Dmitriev tarafından açıklandı.

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, Facebook’un Libra lansmanının çeşitli ülkeler için uyandırma çağrısı yaptığını ve hatta bazılarının dijital para birimlerini geliştirmeye karar verdiklerini gördük. Ülkeler, Bitcoin ve diğer merkezi olmayan kripto para birimleri gibi alternatiflere geçmek yerine, insanlar tarafından merkezileştirilmiş dijital para birimlerinin kullanımını teşvik etmek için bu kripto para birimlerini oluşturmayı kabul ettiler.

BRICS Kripto Para Çıkartacak

BRICS, ülkeler arasında ödemeleri yapmak için kullanılacak bir kripto para birimi oluşturmaya karar vermiş beş önemli ülke olan Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika grubu.

BRICS'i oluşturan üye ülkeler, tek kripto para birimini kullanarak işlemleri yapmak için kullanılacak tek bir kripto para birimi başlatmayı planlıyor. BRICS ulusları bu gelişmeyi planlıyor, çünkü ödemelerini dolar cinsinden yapıyorlar. Dmitriev, dış ticaretteki doların son beş yılda etkisinin yüzde 92'den yüzde 50'ye düştüğünü bildirdi.

Devlet Duma’nın bir uzman konseyi üyesi olan Nikita Kulikov, bir kripto para biriminin gelişim sürecinin ülkeler arasında uygulanması ve kullanılmasıyla karşılaştırıldığında daha kolay olduğunu belirtiyor.

Ödeme Yollarında Daha Az Alternatif

BRICS’ten üç ülke - Hindistan, Rusya ve Çin, ABD’nin egemen olduğu SWIFT ödeme sistemi yerine ülkelerle ticareti kolaylaştırmak için bir alternatif aramayı bile planlıyorlar. Rusya’nın finansal mesajlaşma sistemi SPFS’nin Çin’in sınır ötesi bankalararası ödeme sistemi CIPS’iyle bağlantılı olacağına dair söylentiler var. Öte yandan, Hindistan şu anda geliştirme aşamasında olan başka bir hizmetle Rusya Merkez Bankası'nı birleştirmeyi planlamakta.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ