30 dağılmış blok zinciri düğümünden oluşan bir Avrupa ağındaki ilk düğüm 12 Şubat'ta Belçika'da başlatıldı.

Brüksel Blockchain Node’u Başlattı

30 dağılmış blok zinciri düğümünden oluşan bir Avrupa ağındaki ilk düğüm 12 Şubat'ta Belçika'da başlatıldı.

Her iki Belçikalı yazılım şirketi olan Belnet ve Smals, bu Avrupa blockchain projesinin Belçika bileşenini Belnet ile belirtmek için birlikte çalışıyorlar:

“İlk Belçika node’u Belnet tarafından kuruldu ve 12 Şubat'tan beri tam çalışıyor. Bu, ülkemizi bu Avrupa projesi içinde ilk yapan ülke haline getiriyor. Smals tarafından ikinci bir Belçika node’u hazırlanıyor.

Çeşitli Avrupa üye ülkelerinden diğer organlar, önümüzdeki haftalarda Avrupa çapında 30 dağıtılmış blok zinciri node’u  ağı oluşturmak için takip edecek. Bunlar birlikte, blockchain teknolojisine dayalı sınır ötesi dijital hizmetler sunmanın temeli olacak. ”

Avrupa Blockchain Hizmetleri Altyapısı (EBSI), Blockchain teknolojisini kullanarak AB çapında sınır ötesi kamu hizmetleri sunmak üzere Avrupa Komisyonu ve Avrupa Blockchain Ortaklığı'nın (EBP) ortak girişimidir.

AB'nin bir tür kamu hizmeti olan Avrupa Komisyonu, Avrupa düzeyinde asgari sayıda EBSI Node’u ve Üye Devletler ulusal düzeyde EBSI nodeları işletecektir. Tüm nodeların defteri güncelleyecek işlemler oluşturabileceği ve yayınlayabileceği belirtiliyor.

Bunun bir kullanım örneği, AB'deki gümrük ve vergi makamları arasında verileri güvenli bir şekilde paylaşmak için (örn. IOSS KDV kimlik numaraları ve tek noktadan mağaza ithal etmek) blockchain teknolojisini kullanmaktır.

Bu radar projesi kapsamında şimdiye kadar bildiğimiz kadarıyla devlet tarafından başlatılan bir blockchain uygulamasının en büyük gayreti, görünüşte ilk node’u tarafsız Belçika'da açık olan kıta çapında bir dijital ağ oluşturuyor.

Diğer kullanım durumları da eklenmeli. Burada en azından yüzeyde teknik düzeyde çok az ayrıntı bulunuyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ