Meraklılar bugüne kadar Bitcoin için yeni logolar yayınlamaya devam ediyor, ancak BTC topluluğu henüz çok sevilen turuncuya yakın bir sembolle karşılaşmadı ₿.

On yıldan fazla bir süredir parlak turuncu Bitcoin ( BTC ) logosu, günümüzün durgunluğu ve sıkı hükümet gözetimi altında finansal özgürlükle eş anlamlı hale geldi. Bununla birlikte, Bitcoin'in kökenine bağlı gizemlerin aksine, Bitcoin '₿' logosunun gelişimi internetin derinliklerinde oldukça belgelenmiştir. 

Bitcoin 13 yıl önce yaratıcısı Satoshi Nakamoto tarafından piyasaya sürüldüğünde , Bitcoin logosunun ilk yinelemesi, aşağıda gösterildiği gibi, ortasında “BC” metni bulunan bir altın madeni parayı temsil ediyordu.

Bununla birlikte, 24 Şubat 2010'da Nakamoto, “BC” metninin altın sikke içine gömülü “₿” ile değiştirildiğini gören yeni bir Bitcoin logosu ile geldi.

Satoshi Nakamoto'nun Bitcoin logosu üzerindeki ikinci girişimi. Kaynak: bitcointalk.org

Topluluk geri bildirimlerine dayanarak, Satoshi daha sonra değişiklikleri yeni logoya dahil etti ve telif hakkı içermeyen görüntüleri kamu malı olarak yayınladı. Logo daha sonra kısa bir süre için Bitcoin'in resmi logosu olarak kabul edilmeye devam etti.

Satoshi Nakamoto, topluluk geri bildirimlerine dayalı tasarım değişiklikleri içeriyor. Kaynak: bitcointalk.org

Bitcoin ekosisteminin merkezi olmayan doğası, genel halkın logo tasarımları da dahil olmak üzere topluluk fikir birliğine dayalı çeşitli şekillerde Bitcoin ağına katkıda bulunmasına olanak tanır. 1 Kasım 2010'da, Bitcoin topluluğu üyesi bitboy , Satoshi'nin tasarımına dayanan Bitcoin logosunun yeni bir yinelemesini yayınladı . Ancak bu sefer tasarımcı altın madeni parayı ikonik turuncu daire ile değiştirmeyi seçti ve “₿” logosunu saat yönünde %14 oranında döşedi.

bitboy'un tasarımı, yani resmi Bitcoin logosu. Kaynak: bitcointalk.org

Topluluğun ezici desteğinin bir sonucu olarak, bitboy'un tasarımı, son 12 yılda Bitcoin'in resmi logosu olarak duruyor. Bitboy, Bitcoin logosunun nihai halini yayınladıktan sonra şunları söyledi:

Artık bu lisansla herkes grafikleri ticari amaçlarla dahi özgürce kullanabiliyor ve herhangi bir kısıtlamaya tabi değil.

Meraklılar bugüne kadar Bitcoin için yeni logolar yayınlamaya devam ediyor, ancak BTC topluluğu henüz çok sevilen turuncuya yakın bir sembolle karşılaşmadı ₿.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ