Bitcoin haftalık kapanıştan güçlü bir şekilde toparlandı, ancak BTC madencileri için bu "çok az çok geç" bir durum olabilir.

Bitcoin haftalık kapanıştan güçlü bir şekilde toparlandı, ancak BTC madencileri için bu "çok az çok geç" bir durum olabilir. Bitcoin (BTC), en son ABD enflasyon verilerinin şoku geçerken kilit dirence yaklaşan yeni bir haftaya başlıyor , güç devam edebilir mi?

17 Temmuz haftalık kapanışı neredeyse bir öncekiyle aynı olabilir, ancak BTC/USD 18 Temmuz Wall Street açılışından önce çok ihtiyaç duyulan gücü gösteriyor.

Geçen hafta, her yerde kripto para sahipleri için bir test zamanıydı, enflasyon risk varlıkları arasındaki ruh halini dikte etti ve ABD doları kasvetli atmosferi kapattı. Bu baskılar şimdi   en azından geçici olarak  hafiflerken, ruh halinin rahatlaması için yer var.

Aynı zamanda, zincir içi veriler, Bitcoin madencileri için bir bitiş ya da kırılma anı olduğunu ve piyasa genelinde kapitülasyonun yakın olduğunu gösteriyor.

Bitcoin'in makro dibinin nerede olabileceği üzerine konuşmalar devam ederken, Cointelegraph önümüzdeki günlerde BTC fiyat performansını şekillendirmek için hazırlanmış birkaç faktöre göz atıyor.

Tüm Gözler Haftalık Hareketli Ortalamalarda

BTC'de haftalık grafiği izleyenler bu sefer bir deja vu hissi yaşayacaklar .BTC/USD 17 Temmuz'u 10 Temmuz'da olduğundan 100 doların altında bitirdi.

En son haftalık kapanış, Bitcoin'in son yedi gün için "kırmızı" bir mum basmak için son dakikada kazanımlarını silmesiyle başlı başına bir hayal kırıklığı yaratıyor.

Öte yandan, daha sonra olanlar, tam tersi bir tondaydı .Hızlı bir gece yürüyüşü, en büyük kripto para birimi on iki saatin altında 1.400 dolar ekledi.

Her şey gün içi zaman dilimlerinde tanıdık bir zorluğa yol açıyor . BTC/USD 200 haftalık hareketli ortalama (WMA) biçiminde hem 22.000 $'a hem de 22.600 $'lık önemli bir trend çizgisine yaklaşıyor.

Daha önce ayı piyasalarında destek görevi gören 200 WMA, Haziran ortasında kaybedilmiş ve hiçbir zaman geri alınamamış olarak, bu sefer gerçekten de dirence dönüştü.

Bu nedenle analistler, boğaların yukarı yönlü baskıyı sürdürebilmesi için bu seviyeyi önemli bir ilgi alanı olarak görüyorlar.

BTC fiyat modellerinin Stoktan Akışa ailesinin yaratıcısı PlanB için, spot fiyatın ötesinde bir faktör, bu arada önemini pekiştiriyor. Önceki ayı piyasalarında olduğu gibi, 200 WMA bu yıl Bitcoin'in gerçekleşen fiyatının kısa bir süre üzerine çıkarak klasik bir piyasa tersine dönüş sinyali sağladı.

Gerçekleşen fiyat, var olan tüm Bitcoinlerin en son hareket ettiği ortalama fiyatı ifade eder.

PlanB, 17 Temmuz'da Twitter takipçilerine eşlik eden bir grafikle birlikte “2014/15 ve 2018/19 (mavi) ayı piyasasında gerçekleşen fiyat 200WMA'nın üzerindeydi ve boğa piyasası, gerçekleşen fiyat ve 200WMA'ya dokunana kadar başlamadı” dedi.

“Şimdi gerçekleşen fiyat ve 200WMA şimdiden 22 bin dolara ulaştı. Bir sonraki boğa piyasası için gerçekleşen fiyatın üzerinde BTC'ye ve 200WMA'ya ihtiyacımız var.”

Cointelegraph'ın bildirdiği gibi, boğaların daha uzun zaman dilimlerinde de hareketli ortalamalar oyunu oynaması gerekiyor gibi görünüyor. 200 WMA'ya ek olarak, 50 haftalık ve 100 haftalık üstel hareketli ortalamalar EMA'lar  da tahminlerde yer alıyor.

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView'den elde edilen verilere göre, 50 EMA şu anda 36.000 dolarda ve 100 EMA 34.300 doların hemen üzerinde bulunuyor.

50, 100 EMA ile BTC/USD 1 haftalık mum grafiği (Bitstamp); 200 WMA. Kaynak: TradingView

Ethereum, Potansiyel Trend Belirleyici Harekette 1.500 dolara Yaklaştı

Bitcoin'i 22.600 dolardaki kilit direnç işaretinin üzerine çıkarabilecek bir katalizör, olası olmayan bir kaynaktan gelebilir .

Normalde Bitcoin'de hareketler, taklitçi yukarı veya aşağı hareket etmeden önce diğer kripto para birimlerini görürken, bu hafta bazıları BTC/USD'nin en büyük altcoin Ether'i (ETH) daha yukarı takip edip etmeyeceğini görmek için bekliyor.

Proof-of-Stake (PoS) madenciliğine geçişinin yakında tamamlanabileceği haberlerinin ortasında, Ethereum son günlerde fiyat kazanımları açısından daha iyi performans gösterdi ve yalnızca geçen hafta %25 arttı.

Yazma sırasında, ETH/USD 12 Haziran'dan bu yana ilk kez 1.500 dolara meydan okumak üzereydi.

Popüler Twitter hesabı Bluntz o gün özetleyerek, "$eth bu hafta 200 haftalık hareketli ortalamasını geri aldı, btc muhtemelen gelecek hafta olacak, düşüş zamanı sona erdi" dedi.

Diğer yorumcu Light da benzer şekilde, Ethereum'un gücünün Bitcoin üzerinde yukarı yönlü baskıyı sürdürmesi gerektiğini düşündü ve ETH hareketlerini görmezden gelen ve kısa BTC olmaya devam eden yatırımcılar arasındaki tasfiyelere dikkat çekti.

Zincir içi izleme kaynağı Coinglass'tan elde edilen veriler, 18 Temmuz'a kadar 24 saat içinde çapraz kripto kısa tasfiyelerinin toplamının yaklaşık 132 milyon dolar olduğunu doğruladı.

Kripto tasfiye tablosu. Kaynak: Coinglass

Bununla birlikte, ileriye dönük olarak, herkes Ethereum'un genel düşüş trendini kırabileceğine ikna olmuş durumda değil ve bunun sonucunda diğer tokenler için belirgin sonuçlar ortaya çıkıyor.

Cointelegraph yazarı Michaël van de Poppe, hafta sonu CME vadeli işlemler açığının Bitcoin'e çekilmesinin iyimserliği kırmak için aşağı yönlü bir güç sağlayabileceğini savundu.

CME vadeli işlemleri, 15 Temmuz'daki önceki işlem gününü 21.200 $ civarında tamamladı.

“Wi Altımızdaki bir CME boşluğunun potansiyeli  ve önceki CME boşluğunun etrafında yüzen Bitcoin, sahte bir hareketle şaşırmayacağım ve $ETH için daha düşük bir tekrar test edeceğim, ”diye yazdı bir güncellemede.

“1.250-1.280 dolar bölgesi civarında uzun pozisyonlara girmek istiyoruz.”

ETH/USD 1 saatlik mum grafiği (Binance). Kaynak: TradingView

Doların Gücü Sonunda Bitcoin'in Lehine Döndü

Makro hareketler konusunda, manzara genel olarak geçen hafta kripto yatırımcılarını karşılayandan daha az çılgın görünüyor.

Enflasyon verileri geldi ve gitti ve ABD'de enflasyonun zirve yapıp yapmadığı konusundaki tartışmalar Ağustos ayında bir sonraki Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) baskısına kadar soğudu.

Federal Rezerv, kilit faiz artırımlarıyla ilgili enflasyonla nasıl mücadele edileceğine bu ayın sonlarında karar verecek, ancak Federal Açık Piyasalar Komitesi (FOMC) ancak 26 Temmuz'da toplanacak.

BTC fiyat hareketi söz konusu olduğunda herhangi bir makro ipucu, potansiyel faktörler listesinde jeopolitik tetikleyicilerle birlikte diğer alanlardan gelecek.

Asya piyasaları, daha önce Coronavirüs sinirleri tarafından dövülen Çin teknoloji stoklarında mütevazı bir toparlanma sayesinde haftaya başlarken güçlendi.

Aynı zamanda, dünya genelinde hisse senetlerinin baskı hissetmesiyle son haftaların yıldızı olan ABD doları kazanımlarını konsolide etmeye başladı.

Gücü uzun zamandır kripto varlık performansıyla ters orantılı olan ABD doları endeksi (DXY), önceki hafta yirmi yılın en yüksek seviyelerine ulaşarak gün içinde 108 seviyesinin altında güneye yöneldi.

Twitter analisti IncomeSharks, DXY'nin Mayıs ayındaki bir trend çizgisini test etme potansiyelini vurgulayarak, "Nihayet günlük bir düşüş görüyorum" yorumunu yaptı.

“Bu trend çizgisine bir düşüş bile Hisse Senetleri ve Kripto için büyük olacaktır. FED toplantısından önceki yükseliş haftasıyla mükemmel bir uyum içinde olur.”

Diğer hesap Rickus ayrıca, DXY düşüşü ve S&P 500 için daha güçlü bir bitiş sayesinde, bir geri çekilmenin hala mümkün olmasına rağmen Bitcoin'in “tekrar bozulmayacağını” hissetti.

Kripto alım satım kaynağı Rekt Academy'nin yaratıcısı 0xWyckoff, DXY ile ilgili bir ileti dizisinin bir bölümünde, "Hisse senetlerinin ve kriptonun yakın bir destek bulana kadar sıçraması için bu hafta yer vermeli" dedi.

Bu arada ayrı bir gözlemde, 10T Holdings'in yönetici ortağı ve CEO'su Dan Tapiero, Çin Yuanı karşısında yüksek bir makro USD'nin BTC için bir geri dönüş noktası olması gerektiğini kaydetti.

18 Temmuz'daki bir tweet'in bir bölümünde, "2014, 2018, 2021'deki son 3 büyük BTC zirvesi, kabaca Çin RMB'sindeki en yüksek/USD cinsinden en düşük seviyeye denk geldi" dedi.

“Dolar zirvesinin yakında BTC düşüşünü destekleyeceğini öne sürüyor.”

ABD doları endeksi (DXY) 1 günlük mum grafiği. Kaynak: TradingView

Madenciler Günler İçinde 14.000 BTC Attı

Bir eğilim geri dönüşünün kartlarda olabileceğine dair çok fazla umutla, Bitcoin madencilerinin envanter sattığını gösteren zincir üstü veriler daha da kasvetli görünüyor.

Zincir içi analitik platformu CryptoQuant'tan alınan verilere göre, 14 Temmuz'dan itibaren madenciler rezervlerinden önemli miktarda BTC çıkardı.

Bunun etkisi, madenci rezervlerinin Temmuz 2021'den bu yana en düşük seviyelerine düşmesiydi, bu da BTC fiyatını düşük bir noktaya işaret etti.

Rezervler, 18 Temmuz'da 14.000 BTC düşüşle 1,84 milyon BTC'de kaldı.

CryptoQuant'a katkıda bulunan Edris için rakamlar cesaret verici bir işaretti ve madencilerin artık bir makro BTC fiyat tabanı oluşturmaya katkıda bulunduğunu ima ediyor. Hafta sonu, “Bitcoin madencileri sonunda teslim oluyor” diye özetledi.

“BTC fiyatı son birkaç haftadır 20 bin dolar seviyesinde konsolide oluyor ve yatırımcıların bir birikim veya dağıtım aşamasının devam edip etmediğini merak etmelerine neden oluyor. Madencilerin Rezerv grafiğine bakıldığında, durum böyle görünüyor.”

Bitcoin madenci rezerv tablosu. Kaynak: CryptoQuant

Bu arada makro analist Alex Krueger, Haziran ayındaki madenci satışlarını "kapitülasyonun açık bir işareti" olarak nitelendirdi ve madencilerin "yolda birikme eğiliminde olduklarını ve işler kötüye gittiğinde kustuklarını" ekledi.

RSI, "Çok Nadir" BTC Fiyat Bükülme Noktasını Tetikliyor

Son olarak, analiz, Bitcoin grafiğindeki "nadir" bir olayın tarihi bir geri dönüş için yakıt sağlamış olabileceğini öne sürüyor.

Bitcoin'in ömrünün başlangıcından itibaren BTC/USD grafiğini alan Stockmoney Lizards, Bitcoin'in göreceli güç endeksinin (RSI) şu anda uygun şekilde düşük seviyelerde olduğunu ve en büyük BTC fiyat geri kazanımlarını ateşleyen bir günlük grafik trend çizgisi dokunuşuyla birleştiğini kaydetti.

Hafta sonu "Şu anda heyecan verici ve çok nadir bir durum" duyurusu yapıldı. “45'in altındaki RSI ve logaritmik dip geçmişte büyük bir geri dönüş gösterdi ve ardından çılgın bir boğa koşusu geldi. Çapraz = RSI<45 + günlük. Alt."

Ekteki grafik, RSI'nin rekordaki en düşük seviyelerine ulaşmasını takip eden böyle bir olayın gücünü gösterdi.

BTC/USD açıklamalı grafik. Kaynak: Stockmoney Kertenkeleler/ Twitter

Bu arada CoinPicks analisti Johnny Szerdi'ye göre, Bitcoin'in yeni bir satış riskinden kaçınmak için son aylarda önemli bir direnç bölgesi olan RSI'daki 50 işaretini aşması gerekiyordu.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ