BTC fiyatları artışta

Bitcoin her ne kadar da Çin'de kullanılmaya yasaklansa da görünüş o ki bundan çok fazla etkilenmedi. Her gün yeni rekorlar kırıyor. Şu anki güncel fiyat 16.000 TL'nin üzerinde. Bu sene sonuna doğru 20.000TL'yi bulabilir.

Benim bitcoinle tanışma geçmişim çok uzak değil; bu senenin haziran ayları falandı; bitcoinin o günkü fiyatı 4.000 TL civarlarında idi; 4 ayda 4 katlık bir artışı olmuş.  Bitcoin daha çok kişi tarafından tanınıp kullanıldıkça bu fiyatlar da da artacaktır. Bu bir yerde ticaretin de kanunu. Arz-Talep meselesi.
Bitcoin üretimi 20.000.000 sınırına geldiğinde duracak. Sistem bu şekilde ayarlanmış. Çıkartılması zorlaştıkça ve piyasada kullanılması artıkça doğal olarak değer kazanıyor. Bakarsınız gün gelir 1 BTC 100.0000 TL olmuş. Gidişata bakarsak bu çok da hayal değil.

Nasıl bu işin üretimi olan ''madencilik'' işini yapabilirim diye her gün internet sayfalarını dolaşıyorum. Gördüğüm: Bu işi şahsi bilgisayarınızdan tutun telefonunuza kadar elinizin altında olan aletlerle yapabiliyor olmanız. Bu işi ciddi şekilde yapmak ve ciddi  gelirler elde etmek için yapmak istiyorsanız bunu, bu iş için özel olarak üretilmiş araçlarla yapmanız daha mantıklı olacaktır. Bir de her hangi bir donanım kullanmadan bir madencilik şirketinden ''has'' gücü satın alarak yapabiliyorsunuz. Bu alanda onlarca firma var.

Bitcoin, her hangi bir otoriteye bağlı olmayan yani her hangi bir ülkenin yönetimine bağlı olmayan bir para birimi. Ekonomistler daha iyi bilirler. Bugün piyasada kullanılan altın, gümüş, petrol gibi varlıkların fiyatları ABD Dolarına bağlı olarak artar ya da azalırlar. Hatta kasıtlı olarak sermaye yöneticileri tarafından bu yatırım araçlarına müdahalede bulunulur. Bu sermaye sahipleri bir günde milyon dolarları götürürler. Düşündüğümüzde fiyatlanmasına her hangi bir ülkenin müdahalede bulunamayacağı bir değerin olması çok güzel bir durum olsa gerek. Bugün en güvenilir yatırım aracımız altındır ama kontrolü bizim elimizde dğildir. Bitcoine baktığınızda böyle bir endişe yoktur. Bitcoin ne dolar endeksine bakar ne de ABD'de olan seçimlere bakar. Bitcoin tam anlamıyla bağımsız bir para birimidir.

Netice olarak sürekli üretimi artan; üretildikçe üretilme limitine yaklaşan ve gün geçtikçe ticareti artan bu gelişmelere bağlı olarak da fiyatlanmaya sahip olan bir paramız bulunmakta. Bu bağlamda BTC fiyatının artması olağan bir hareket olacaktır. Bu benim şahsi öngürümdür.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ