İran, ekonomisini güçlendirmeye çalışırken ülkenin ABD dolarına olan bağımlılığını azaltma planlarını açıklayan en son ülke oldu.

BTC: Suudi Arabistan ve Diğer Milyar Dolarlık Ülkeler USD

İran, ekonomisini güçlendirmeye çalışırken ülkenin ABD dolarına olan bağımlılığını azaltma planlarını açıklayan en son ülke oldu.
Fransa ve Malezya başbakanları, Suudi Arabistan Veliaht Prensi ile birlikte ABD Doları konusundaki tutumları hakkında benzer bir duygu paylaştılar.

2022'de, yılın üçüncü çeyreğinde ABD dolarının en güçlü noktasında olduğu bildirildi.
2023'e hızla ilerliyoruz ve finans endüstrisindeki birçok önemli oyuncu para birimlerini çeşitlendirmek istiyor. Özellikle kurumlar ve yatırımcılar kriptoya ve sunduğu fırsatlara öncelik veriyor.

Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, geçtiğimiz dönemlerde birçok yatırımcının sohbet konusu olmuştu. Bu noktaya kadar Bitcoin, çoğunlukla fiat para biriminden Bitcoin gibi dijital varlıklara geçiş yapan ülkelerde USD'nin en büyük rakibi olmaya devam ediyor.

USD risklerini azaltmak isteyen ülkelerin tümü Bitcoin'i tam olarak benimsemeye ilgi göstermezken, USD'ye karşı sürekli bağımsızlık talebi kayda değer bir ayaklanmanın sinyalini veriyor.

Özellikle, Malezya Başbakanı ABD dolarına güvenmenin aslında yararsız olduğunu ileri sürmüştür. Benzer şekilde, Suudi Arabistan Veliaht Prensi de ABD'ye başvurmakla ilgilenmediğini açıkladı.

Çok yakın zamanda İran, ABD dolarına olan bağımlılıklarını azaltmaya çalışırken diğer ülkelere katıldı. İranlı yetkililerden biri geçtiğimiz günlerde bu eylemi takip edebilecek faydaların altını çizdi.

Diğer İki Önemli İsim, İran'ın SNSC Sekreteri İle Aynı Duyguları Paylaşıyor

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Ali Shamkhan, Batı'nın tüm küresel ekonomi üzerindeki hakimiyetinin önemli ölçüde azaltılabileceğini söyledi. Shamkhan'a göre, bu ancak USD'nin bölgede veya uluslararası alanda yürütülen ticareti artık etkileyemezse gerçekleşebilir.

İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri, Igor Levitin ile yakın zamanda yaptığı bir toplantıda bu noktayı vurguladı. İran'ın başkenti ve en büyük şehri Tahran'da düzenlenen toplantıda Pazar günü Rusya Devlet Başkanı'nın Yardımcısı İgor Levitin de İran'da bulunuyordu.

Shamkhani'nin ayrıca belirttiği gibi, ABD doları ile bağları kesmenin getirileri şimdiden hareket halinde. Diğer birçok ülkenin halihazırda sürecin bir parçası olduğuna atıfta bulundu.

Dünyada benzer bir duyguyu paylaşan bir başka önemli figür de Emmanuel Macron. Fransa Cumhurbaşkanı Macron, tüm Avrupa'nın gözünü ABD dolarından çekilmeye dikmesi gerektiğini söyledi.

Macron, yakın zamanda yerel bir haber kaynağına verdiği röportajda bunu duyurdu ve Avrupa ülkelerindeki liderlerin Amerika ile bağlarını azaltmak için çaba sarf etmesi gerektiğini söyledi. Bu Avrupa ülkelerinin Tayvan konusunda Çin ile ABD arasında olası bir çatışmaya yakalanmaktan kaçınmaları gerektiğini söyleyerek devam etti.

İki süper güç arasındaki gerilim tırmanırsa stratejik özerkliğimizi finanse edecek ne zamanımız ne de kaynaklarımız olacak ve vasal olacağız.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ