BTCTürk TV100 Yayınında Soruları Cevapladı

Türkiye'nin ilk Bitcoin borsası BTCTürk yöneticileri 29 Ocak 2018 akşamı ParaNette programının konuğu oldular ve izleyicilerin sorularını yanıtladılar. Twitter üzerinden #BTCTURKeSoruyorum sosyal medya etiketine gelen soruların yanı sıra Whatssapp kanalı üzerinden soruları kabul ettiler. Daha önce Youtube üzerinden yayınlarıyla tanıdığımız Mehmet Hamdi Bol'un programına konuk olan yöneticiler kullanıcılardan gelen yüzlerce soruya yanıt vermeye çalıştılar. Program yoğun ilgiden yarım saat kadar da uzadı. 

BTCTürk'ü de bünyesinde bulunduran BTCTrader şirketi adına COO Alphan Göğüş ve CTO Ozan Yurtseven'in katıldığı programda izleyiciler yoğun olarak yaşanan aksaklıklar, devlet düzenlemeleri, güvenlik gibi meselelerde sorular yönelttiler. Ayrıca en çok gelen sorulardan biri de altkoinlerin BTCTürk sistemine dahil edilip edilmeyeceği yönündeki sorulardı. Teknik detaylar hakkında bilgi veren CTO Ozan Yurtseven teknik altyapı olarak ülkenin en güvenli altyapısına sahip olduklarını sakin ve emin adımlar attıklarını dile getirdi. Ayrıca bu emin adımlarla yapılan gelişimin kullanıcıların yatırımlarını da koruma amacıyla titizlikle örgütlendiğini ifade etti. BTC ve ETH dışında yakın zamanda sırasıyla Ripple (XRP), Litecoin (LTC) ve NEO'nun BTCTürk platformunda yer alacağını sözlerine ekledi. Ayrıca hacim bakımından ilk 10'da yer alan altkoinlerinde sitelerinde yakın zamanda listeleneceği ve işleme alınacağı müjdesini verdi. Bu konudaki temel ölçülerinin güvenilir projelere sahip koinleri siteye eklemek olduğunu belirtti ve  yeterli hacme sahip koinleri ekleyerek kullanıcıların mağdur olmasını engellemek istediklerini belirtti. Ozan ayrıca devlet regülasyonu ve benzeri düzenlemeler konusunda da panik içerisinde olunmaması gerektiğini ve devletin birçok kademesinden görüştükleri uzmanların meseleye belli ölçülerde olumlu yaklaştıklarını ifade etti. Bu konuda söz alan COO Alphan Göğüş ise yetkilileri dünya trendleri takip etmeye ve refleksif tepkiler vermemeye çağırdı. Yöneticiler ayrıca yapacakları altyapı düzenlemeleriyle güvenlik seviyelerini üst seviyeye çıkaracaklarının ve kapasitelerini de düzenli olarak yükselteceklerinin müjdesini verdi. Ayrıca soğuk depolama çzöümleriyle de her türlü saldırıya karşı önlemler alacaklarını belirtti. 

Programın son bölümünde Lighting Networks konusuna da değinen yöneticiler, kullanıcı maliyetlerinin ciddi oranda düşeceğinin de müjdesini verdiler. Ayrıca Yıldırım Ağları olarak da bilinen Lighting Networks'ün işlem sürelerini de saniye seviyelerine indireceğini belirttiler ve bu konudaki hazırlıklarından bahsettiler. Ayrıca BTCTrader şirketinin Bitcoin ve kripto paraların yurtiçinde kolayca kullanımı sağlayacak bir takım ödeme sistemleri üzerinde de çalıştığını ve Kasap Döner Bitcoin alışverişleri benzeri örnekleri daha sık görünür hale getirmek istediklerini belirttiler. Bu konuda Papara ve benzeri ödeme sistemlerini ve debit sistemleri geliştireceklerini belirttiler. Ayrıca bu sistemlerin webde ve eticaret mecralarında yaygınlaşması yönünde çalışmalar içerisinde olduklarını vurguladılar.

Forklar ve bu konudaki ödemeler konusuna değinen yöneticiler özellikle güvenilir forklara ve ekiplere bakarak bundan sonraki süreçte fork öncesi resmi açıklamalar yaparak ödeme yapacaklarını belirttiler. Ayrıca tüm geliştirme ve güncellemelerde 60 bini aşan kullanıcılarının güvenliklerini baz aldıklarını vurguladılar.

Güvenlik ve bilgilerin korunması konusunda ise bazı bilişim hırsızlıkları örneklerini ve yaşanmış bazı örneklerle bilişim suçlarının takibinin geldiği noktalar ve yakalanan vakalar konusunda örnekler verdiler. Ayrıca BTCTrader'ın Güney Kore ve Güney Afrika'da yapacağı yatırımlar konusunda bilgiler paylaştılar. 

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ