Üç aydır ilk kez, Bitcoin'in değerlemesi Pazar günü 50 bin dolar eşiğini geçti. Geçmişteki emsaller, adil bir ölçüde, fiyat hareketlerinin korelasyonunu ve Bitcoin'in diğer kripto paralar üzerindeki etkisini önermektedir.

Örneğin, Nisan-Mayıs döneminde neredeyse tüm coinler en yüksek seviyelerine ulaştı ve ardından birlikte düzeltme aşamasına geçti. Peki, bu sefer de toplu bir ralliye tanık olacak mıyız?

Bitcoin'i takip eden altcoinlerin şansı nedir?

XRP, Chainlink ve Litecoin'in Bitcoin ile paylaştığı korelasyon [sırasıyla 0,79, 0,84, 0,82] yazının yazıldığı sırada gerçekten yoğun değildi. İlginç bir şekilde, Cryptowatch'ın verileri, aynı alt değerlerin Ethereum'un fiyat hareketlerine daha yüksek bir bağımlılığı [0.80, 0.88 ve 0.85] paylaştığını vurguladı. Geçmişteki alternatif rallilerin çoğu Ethereum odaklıydı ve korelasyon istatistiklerine bakıldığında bu sefer farklı görünmüyor.

Bu nedenle, alt sezonun gerçekten ayak basması için altcoin lideri Ethereum'un öncülük etmesi gerekiyor. ETH'nin rallisi şimdiden hız kazanmaya başladı. Önüne çıkan birkaç engeli aşmayı başarırsa, değerinin 3500 doları geçmesi beklenebilir. Geriye dönüp bakıldığında tüm alternatifler faydasını görecektir.

O zaman önümüzdeki birkaç gün ne olacak?

Vadeli işlem piyasası, genel olarak, belirli bir eğilimin hangi yönde hareket ettiğini belirlemeye yardımcı olur. Bu nedenle, yukarıda belirtilen soruyu cevaplamak için, aynı durumun analizini yapmak önem kazanmaktadır.

Long-short oran, her zaman olduğu gibi, spektrumun her iki ucundan traderlar arasında ciddi bir fark göstermedi. ByBt'nin üç alternatif için de verileri aynı şeyi doğruladı. Dolayısıyla, trader'ların bu alternatiflerde yükseliş görünümüne meyilli olup olmadığını anlamak için, tasfiye verilerini ve fonlama oranını araştırmak zorunlu hale geliyor.

XRP söz konusu olduğunda, long odaklı tasfiyelerin (19.72 milyon $), son iki gün içinde short tasfiyelerin (7.229 $) sayısını büyük ölçüde aşmayı başardı. Bu, adil bir ölçüde, XRP piyasasının son zamanlarda kısa vadeli yatırımcılar için daha elverişli olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, yazının yazıldığı sırada, eğilimin rotasını değiştirdiği görülüyordu. Aynısı yukarıda ekli çizelgede tasvir edilmiştir.

Litecoin ve Chainlink piyasasındaki düşüş hissi ise, yazım sırasında daha da yoğunlaşıyordu. Aynı zaman penceresinde, her iki alternatif için long tasfiye sayısı 2.4 milyon dolar ve 1.96 milyon dolar iken, short tasfiye sayısı sırasıyla 984.98 bin dolar ve 469.88 bin dolar değerini yansıttı.

Ayrıca, her üç alternatif arasında, Litecoin'in son 8 saat içindeki fonlama oranı oldukça nötr kaldı (0,06). Bununla birlikte, XRP ve LINK net bir eğilim gösterdi ve büyük ölçüde olumluydu (sırasıyla %0.11 ve %0.093). Aslında, pozitif fonlama oranı, traderların çoğunluğunun hem XRP hem de LINK'in öngörülebilir beklentileri konusunda yükseliş eğiliminde olduğunu ima etti.

Şimdi, XRP'nin likidasyon eğilimindeki değişiklik ve fonlama oranının durumu göz önüne alındığında, bu altcoin’in önümüzdeki günlerde muhtemelen LINK ve LTC'den daha iyi performans göstereceği söylenebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ