Küresel bankacılık devi HSBC, Singapur Borsası (SGX) ve yatırım şirketi Temasek ile ortak bir denemede sabit gelirli menkul kıymet ihracı için blok zinciri kullanımını araştıracak.

Bu 3 Dev, Asya Tahvil Piyasasında Blok Zincirine Odaklanıyor

Küresel bankacılık devi HSBC, Singapur Borsası (SGX) ve yatırım şirketi Temasek ile ortak bir denemede sabit gelirli menkul kıymet ihracı için blok zinciri kullanımını araştıracak.

HSBC Singapur, 13 Kasım'da yaptığı açıklamada, Asya tahvil piyasalarına odaklanan bu deneme, tahvil ihracı sürecini kolaylaştırmayı ve tokenize menkul kıymetler ve akıllı sözleşmeler uygulayarak ilgili maliyetleri azaltmayı planladığını ifade ediyor.

HSBC'ye göre, Asya’nın sabit gelir piyasaları büyümeye devam ederken, tahvil ihracı ve hizmet verme süreçleri yetersiz kalıyor. Bunun nedeninin, çok sayıda taraf arasında bilgi alışverişi ve tahvilin ömrü boyunca izleme araçları için tek bir platformun bulunmaması olduğu vurgulanıyor.

Akıllı Sözleşmeler Yapmak İçin Ortak Deneme

Bu nedenle, yeni deneme, yatırımcılar, tahvil düzenleyiciler ve emanetçiler arasındaki etkileşimi kolaylaştırmak için tokenize menkul kıymetler ve akıllı sözleşmeler ve birkaç taraf arasında blok zinciri tarafından yürütülen icra sözleşmeleri uygulayacak.

SGX'te sabit gelir departmanı başkanı Lee Beng Hong, konuyla ilgili olarak şu açıklayı yapıyor:

“Denemede HSBC ve Temasek'e sahip olmanın, firmanın akıllı sözleşmelerin ve dağıtılmış büyük defter teknolojisinin sabit gelir ihraç pazarındaki bazı zorlukları çözüp çözemeyeceğini değerlendirmesine izin verecek.”

HSBC Singapore CEO'su Tony Cripps de yaptığı açıklamada zorlukların üstesinden gelme hedeflerinin olduğunu belirtiyor ve şöyle diyor:

“DLT'nin potansiyeli gelişen bir hikaye ve sabit gelir piyasasındaki verimsizliklerin üstesinden gelmedeki rolü henüz görülmedi. Sadece piyasa katılımcıları ile işbirliği yaparak, gerçek uygulanabilirliğini tam olarak anlayacağız; SGX ve Temasek ile ortaklık yaparak, dijital varlıkların gerçeğe dönüşüp dönüşmeyeceğini keşfetmeyi umuyoruz.”

Blockchain deneniyor

Asya merkezli yeni bono piyasası denemesinin üç katılımcısı da zaten blockchain teknolojisini deniyor.

11 Kasım’da Temasek ve Singapur’un merkez bankası, JPMorgan ile birlikte geliştirilen bir prototip olarak çoklu para biriminde blok zinciri temelli ödeme ağını tanıttı. Ekim ayında HSBC, Malezya'da blok zinciri bazlı bir kredi mektubunu başarıyla uyguladı. Kasım 2018'de SGX, Singapur Para Otoritesi ile işbirliği içinde tokenize varlıkların uzlaştırılmasını içeren bir blok zinciri çalışmasını başarıyla tamamladı.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ