Yükselen token değerleri, sürekli yeni kullanıcı akışı ve tüm zamanların en yüksek seviyelerine yaklaşan bir TVL, DeFi sektörünün ısındığının işaretleri.

Yükselen token değerleri, sürekli yeni kullanıcı akışı ve tüm zamanların en yüksek seviyelerine yaklaşan bir TVL, DeFi sektörünün ısındığının işaretleri.

Merkezi olmayan finans (DeFi), Uniswap ve SushiSwap gibi merkezi olmayan borsalar ve Aave ve Compound gibi borç verme protokolleri token yardımcı programına yeni bir boyut eklediğinden, 2021'de kripto para ekosisteminde görülen patlayıcı büyümenin büyük bir parçası oldu.

Messari'nin DeFi Varlık endeksinden elde edilen veriler, son 30 gün içinde en iyi 10 DeFi tokeninin çoğunluğunun %20'den fazla kazandığını ve en çok kazanan Terra'nın (LUNA) fiyatının %116'dan fazla arttığını gösteriyor.

DeFi tokenleri için yükseliş durumunu oluşturan üç gelişme, hızla iyileşen toplam değer kilitlenmesi, merkezi olmayan borsalarda artan ticaret hacimleri ve DeFi ekosistemine kesintisiz yeni kullanıcıların eklenmesini içeriyor.

Kilitlenen toplam değer, tüm zamanların en yüksek seviyesine geri dönüyor

DeFi Llama'dan elde edilen veriler, DeFi platformlarında kilitlenen toplam değerin (TVL) önceki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 155 milyar dolara yaklaştığını ve rakamın şu anda 140.56 milyar dolar olduğunu gösteriyor.

Son 7 gündeki en büyük TVL kazançlarından bazıları Lido (LDO) için %22 kazanç, token sahiplerinin Ethereum ağında stake etmesine izin veren bir Ether staking protokolü ve bir Binance Smart olan Venus'ten (XVS) %36 kazanç içeriyor.

Artan bir TVL, yükselen token değerlerinin ve DeFi ekosistemindeki artan aktivite ve mevduatın bir yansımasıdır. Duyarlılıktaki bu artış, geçen ay boyunca Aşırı Korkudan Açgözlülüğe dönen Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi'nde de görüldü.

DEX hacimleri artıyor

DeFi sektörünün uyandığına dair bir başka işaret de, Dune Analytics verilerine göre Temmuz ayının son haftasından bu yana hacmi istikrarlı bir şekilde artan Uniswap liderliğindeki merkezi olmayan borsalarda (DEX) artan günlük işlem hacmidir.

DEX etkinliğindeki artış, Londra hard forkunun uygulanmasından bu yana yükselen bir rakam olan Ethereum ağında bir işlem gerçekleştirmenin artan maliyetine rağmen geldi.

Son düşüş koşulları sırasında, traderlar Ethereum'da DeFi ile ilişkili yüksek işlem maliyetlerini ödemek konusunda daha isteksizdiler, ancak belirteç fiyatlarındaki ani yükseliş, kullanıcıları yükselen yıldızları yakalama umuduyla daha yüksek ücret ortamını cesaretlendirmeye teşvik etti.

ICRYPEX Kripto Para Uygulaması ile Her Yerde Özgürce Alın Satın!

Sürekli bir yeni kullanıcı akışı DeFi ile etkileşime giriyor

DeFi etkinliğinin ve token değerlerinin artmaya devam edebileceğine dair üçüncü bir gösterge, DeFi alanına giren kullanıcı sayısının artmasıdır.

Dune Analytics'ten elde edilen veriler, DeFi protokolleriyle etkileşime giren benzersiz adresler tarafından hesaplanan yeni kullanıcı sayısının boğa ve ayı piyasası koşullarında arttığını ve şu anda 3.181.408 kullanıcıyla rekor seviyeye ulaştığını gösteriyor.

Yeni kullanıcılar genişleyen DeFi ekosistemiyle etkileşime girdikçe ve geleneksel finansal sistemden kripto ekonomisine fon aktardıkça, çekici getiriler ve protokol yönetimine katılma yeteneği yatırımcının sektöre olan ilgisini artırdıkça token fiyatları yükselmeye devam edebilir.

Ethereum'un Londra hard forku, yükselen Ether fiyatıyla daha da şiddetlenen yüksek işlem maliyetleriyle ilgili endişeleri gidermek için çok az şey yaptı ve bu, DeFi'nin geleceğinin hala Polygon ve benzeri rakip ağlar gibi ikinci katman çözümlerinin olduğu yeni bir sınır olduğu anlamına geliyor. Binance Smart Chain ve Cardano pazar paylarını artırmaya çalışabilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ