Aave'nin Ocak ayında Ethereum'da V3 dağıtımı, altı aydan kısa bir süre içinde 10.000'e ulaşan benzersiz kullanıcı sayısıyla büyük bir başarı elde etti.

Bu Altcoin 6 Ay İçinde Önemli Kilometre Taşlarına Ulaştı

Aave'nin Ocak ayında Ethereum'da V3 dağıtımı, altı aydan kısa bir süre içinde 10.000'e ulaşan benzersiz kullanıcı sayısıyla büyük bir başarı elde etti. Borç verme protokolü, milyarlarca dolarlık mevduat ve kredi çekerek üstel bir büyüme yaşadı. Aave V3'ün etkileyici yolculuğunu ve DeFi alanındaki meteorik yükselişini inceleyelim.

Aave'nin V3 iterasyonu 27 Ocak'ta Ethereum ağında kullanıma sunuldu ve altı aydan kısa bir süre içinde 10.000 benzersiz adres gibi önemli bir kilometre taşına ulaştı. Borç verme platformunun verilerine göre protokol, lansmanından bu yana 2,24 milyar dolar mevduat ve 756,93 milyon dolar kredi ile büyük bir benimsenmeye tanık oldu.

V3 lansmanının ardından Aave'nin kullanımının genişlemesi, DeFi platformunda Kilitlenen Toplam Değerde (TVL) %60'lık şaşırtıcı bir artışa yol açtı. 1 Ocak itibariyle Aave'nin TVL'si 3,82 milyar dolardı, ancak şu anda etkileyici bir şekilde 6,12 milyar dolara yükseldi.

Aave V3 Çoklu Zincir Yaklaşımını Benimsiyor

Aave V3 Mart 2022'de tanıtıldığında, Polygon (MATIC), Arbitrum (ARB), Avalanche (AVAX), Fantom (FTM), Harmony ve Optimism (OP) dahil olmak üzere çeşitli blok zinciri ağlarında konuşlandırıldı. Bununla birlikte, Ethereum üzerinde konuşlandırma kararı gelecekteki bir topluluk oylamasına ertelendi. Nihayetinde, topluluk üyelerinin oybirliğiyle verdiği destekle V3, 11 ay sonra lider alt zincir olan Ethereum'da piyasaya sürüldü. Ethereum lansmanından bu yana Aave'nin TVL'si %300'ün üzerinde artış göstererek 1 Ocak'ta 1 milyar doların altındayken bu yazının yazıldığı sırada 2,1 milyar dolara ulaştı.

TVL'deki bu kayda değer büyüme, Aave'yi ikinci en büyük TVL'ye sahip DeFi protokolü olarak MakerDAO'nun (MKR) yerini almaya itti. MakerDAO'nun varlık kilitli değeri şu anda 5,31 milyar dolar seviyesinde bulunuyor ve SVB'nin çöktüğü ve USDC ve DAI sabit coinlerinin ABD doları ile paritesini kaybettiği 10 Mart'tan bu yana %15 düşüş gösterdi. Bu arada, Lido Finance (LDO) 14,90 milyar $'lık TVL ile en üst sırada yer almaya devam ediyor.

wsETH Aave V3 Varlık Arzına Hakim

Aave V3'ün lansmanından bu yana en dikkat çekici gelişmelerden biri, wsETH arzının büyümesidir ve şu anda iterasyondaki tüm varlıklar arasında en yüksek seviyededir. Halihazırda protokol, 802,04 milyon $ gibi şaşırtıcı bir tutara denk gelen 373.000'den fazla wsETH tokenına sahiptir.

İlginç bir şekilde, protokole sağlanan 373.000 wsETH tokeninden şu ana kadar yalnızca 20,84 milyon $ değerinde 9.720 wsETH token ödünç alınmıştır. Ethereum en çok ödünç alınan varlık olmaya devam ederken, V3 yinelemesinin hayata geçmesinden bu yana 301,45 milyon dolar değerindeki ETH coinleri kredi olarak kullandırıldı.

Aave'nin V3'ü, Ethereum ağındaki yolculuğunda büyük bir kullanıcı tabanı ve milyarlarca TVL çekerek kayda değer kilometre taşları gerçekleştirdi. Platform genişlemeye ve yenilikler yapmaya devam ettikçe, DeFi alanı gelecekte Aave'den daha da büyük başarılar bekleyebilir.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ