Solana, Dogecoin'i devirerek en değerli 7. kripto para oldu.

Bu Altcoin Dogecoin (Doge)’ye Darbeyi Vurdu! Neler Yaşanıyor?

FTX borsasından alınan verilere göre, Solana blok zincirinin yerel kriptosu olan SOL, şimdi piyasa değerine göre en değerli kripto para birimleri listesinde yedinci sırada yer alıyor.

Solana, önde gelen bir meme coin olan Dogecoin'i yerinden etti. Solana, son 30 gün içinde %300'ün üzerinde yükselen muazzam bir değer artışı gördü.

Son 24 saat içinde Solana'nın fiyatı %23 arttı, son büyümesini sürdürdü ve kısa süre önce 100 $ eşiğini geçti.

Buna karşılık, Dogecoin'in geç dönem performansı daha karışık. FTX verilerine göre fiyatı geçen hafta yaklaşık %7,5, ancak son 30 günde %46 arttı.

Temmuz ayı sonlarında daha geniş kripto piyasası toparlanırken, DOGE bazı rakip kripto paralardan daha hızlı yükseldi.

Fiyat artışı açısından, Dogecoin 1 Ocak'ta 0,0055 dolardan bugün 0,29 doların üzerine çıktı. Dogecoin’in fiyatı Mayıs ayından bu yana %5,200 arttı, ancak yine de 0,73 dolarlık en yüksek fiyatının neredeyse %60 altında. Dogecoin'in piyasa değeri 38,7 milyar dolar iken Solana toplam coin sayısı ile mevcut fiyat çarpımı ile ölçülen 39,2 milyar dolara sahip.

Akıllı sözleşme platformu Solana, şu anda en iyi akıllı sözleşme platformu olan Ethereum'a potansiyel bir rakip olarak görülüyor. Bu yazılım sözleşmeleri, merkezi olmayan uygulamalar (dapps), merkezi olmayan finans (DeFi) protokolleri ve NFT kripto koleksiyonları için omurga sağlar.

Ethereum'un akıllı sözleşme blok zincirleri arasındaki lider konumuna rağmen, ağı genellikle faaliyetlerle tıkanıyor ve özellikle mevcut NFT patlamasının ortasında işlemler için gaz ücretlerini artırıyor.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ