MIT Dijital Para Birimi Girişimi'nden bir araştırmacı, Bitcoin Gold'un 23 Ocak'ta yüzde 51 saldırısına uğradığını keşfetti.

MIT Dijital Para Birimi Girişimi'nden bir araştırmacı, Bitcoin Gold'un 23 Ocak'ta yüzde 51 saldırısına uğradığını keşfetti. Ancak, son 24 saat içinde kripto para birimi fiyatta yüzde 19 arttı.

Kod deposu GitHub hakkında yayınlanan bir raporda, MIT DCI görevlisi James Lovejoy, Bitcoin Gold bloklarına iki gün içinde iki ayrı saldırı gerçekleştirildiğini söyledi.

Daha fazla saldırı olabilir ve yine de, kripto para biriminin fiyatı yükseldi

Yüzde 51 saldırısı, muhtemelen bir kripto para birimine karşı en ciddi saldırı biçimidir.

Başarılı bir şekilde gerçekleştirildiğinde, saldırganların blokları yeniden organize etmelerine ve bir blok zinciri içindeki verileri değiştirmelerine izin verir.

Merkezi alternatiflerden daha iyi hale getiren bir kamu blockchain ağının ana özelliği değişmezlik olduğundan, yüzde 51'lik bir saldırı bir kripto para birimi için korkunç sonuçlara neden olabilir.

Ancak yüzde 51 saldırısı yapmak ucuz ya da kolay değil. Saldırının kendisi, bir blockchain ağının hash gücü üzerinde çoğunluk kontrolü gerektiriyor.

Bitcoin, Ethereum ve diğerleri gibi büyük bir kripto para birimi için yüzde 51 saldırısı gerçekleştirmek neredeyse imkansız. Muhtemelen bir saldırı gerçekleştirilebilir, ancak bunu yapmak için herhangi bir teşvik olmaz ve saldırgan para kaybeder.

Bitcoin Gold söz konusu olduğunda, Lovejoy, kripto para birimindeki onlarca blok siparişinin, ona karşı yüzde 51'lik bir saldırı başlatma teşvikini ortadan kaldırmak için yeterli olmadığını söyledi.

Rapor şöyle diyor:

“Zhash için Nicehash pazar fiyat verilerine dayanarak, her bir yeniden çevirme maliyetinin yaklaşık 0,2 BTC (1,700 $) civarında olduğunu tahmin ediyoruz ve saldırgan blok ödüllerinde aynı değerde telafi ederdi. Bu nedenle, çifte harcamaların saldırganın karşı tarafı dolandırmayı başarması durumunda saldırıların karlı olması veya çifteharcamaların başarısız olması durumunda bile kırılması mümkündür. Bu, BTG için onlarca blok sırasına ilişkin bir onay gereksiniminin, bir saldırıyı başlatmak için bütçe kısıtlamasını önemli hale getirmenin çok az olduğunu gösteriyor. ”

Lovejoy tarafından vurgulandığı gibi, bu ilk kez Bitcoin Gold'a yapılan ilk yüzde 51 saldırısı değil. Mayıs 2018'de benzer bir saldırı yaşadı ve yaklaşık 18 milyon doların etkilendiğine dair raporlar yer aldı.

Bu Bir Problem

Kripto para birimine yapılan ciddi saldırıya rağmen, Bitcoin Gold'un fiyatı günde yüzde 19 arttı.

Son iki hafta boyunca, kripto para piyasası, Bitcoin Gold, Bitcoin SV ve Bitcoin Cash gibi art arda bitcoin yükselişleri gördü.

Altta yatan halka açık blockchain ağına karşı bu kadar yüksek profilli bir saldırı sonrasında Bitcoin Gold'un ani yükselişi, kripto para borsası pazarının temelleri hakkındaki soruyu gündeme getiriyor.

Birçok “üst” borsada sahte veya şişirilmiş hacimlerin bolluğu nedeniyle kripto para birimi borsa piyasasının yapısını değerlendirmek genellikle zordur.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ