Bitcoin 10.000 doların aşağısına düştüğünde ve Ethereum ciddi bir şekilde düzeldiğinde, bir altcoin sezonunun yaşanmadığına dair görüşler ortaya çıktı.

Bu Altcoinin Yükselişi Bitcoin Testi İle Karşı Karşıya

Bitcoin 10.000 doların aşağısına düştüğünde ve Ethereum ciddi bir şekilde düzeldiğinde, bir altcoin sezonunun yaşanmadığına dair görüşler ortaya çıktı. Piyasadaki en değerli altcoin, 2020'ye kadar kral parası üzerinde bir bacağa sahipti, ancak bu gelgit dönüyor olsa da, alt çantalarını dolduran tüccarlar henüz koşmuyor.

Bir altcoin sezonu iddiası geçen ay ateşlendi. İki önde gelen altcoin, Ethereum ve Binance Coin, makroekonomik dalgalanma etkileri Bitcoin'i büyük zirvelere iterken, 2020'de büyük kazanımlar gördü.

ETH, 2020'nin ilk ayında yüzde 40 artarken, BNB fiyatının üçte bir oranında arttığını gördü. Şubat ayının yarısından fazlası tamamlandığında, her iki kripto para da daha dik bir eğim için devam ediyor.

Ancak, geçtiğimiz hafta sonu, Ethereum çizelgesinde görülen düzeltme, işleri daha da ilginç hale getirdi. Ocak 2019'dan bu yana keskin bir dönüş olmadan Ocak ayından bu yana artan Bitcoin fiyatının bir yüzdesi olarak ETH, belki de Sevgililer Günü sonrası maviler vakası olan 15 Şubat'ta keskin bir U dönüşü gördü.

Yüzde 2,8'den 2,6'ya düşme, mutlak anlamda keskin olmamakla birlikte, altcoin pazarının 2020'de sürdüğü trendin tersine döndüğünü gösteriyor.

Son birkaç gün içinde kendi düzeltmesini yapan ve fiyatının yüzde 6,45'ini kaybeden Bitcoin, Vadeli İşlemler piyasasının gözünde hala yükseliyor. Ethereum da öyle.

ETHBTC piyasası için opsiyon piyasasına dayalı zımni oynaklığı [IV] temsil eden 6 aylık grafik, son üç ayda önemli bir artış olduğunu ortaya koydu. Kasım 2019'da ETHBTC için IV yüzde 8 seviyesinde kaldı. Ancak şimdi, spread yüzde 24'lük bir seviyede duruyor.

11 ve 16 Kasım 2019 arasında IV, 5 günlük bir süre içinde yüzde 5,9'dan yüzde 2,1'e düştü. Bu süreden hemen sonra, 18-24 Kasım arasında, ETH spotunun fiyatı yüzde 23,73 oranında düştü.

 ETHBTC IV hamlesi durumunda hem [Kasım ayında] düşüş eğilimi hem de altcoin için yükseliş hareketi (Ocak-Şubat ayında) gerçekleşti. Ethereum-Bitcoin pazarlarının fiyat keşfi, Three Arrows Capital CEO'su Su Zhu tarafından kaydedildi.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ