Geleneksel finans endüstrisi ticareti yıkamak için yabancı olmasa da, 2019'daki çeşitli çalışmalar, kripto endüstrisindeki ticaret hacminin yapay enflasyonunun yaygınlığını gösterdi.

Bu analiste Göre Üst Düzey Borsalar Artık Sahte Hacimler Bildirmiyor

Sahte ticaret iddiası 2019 yılında manşetlerde yer aldığı için, borsalar şişirilmiş hacimler konusunu ele almaya başladı.

EToro’nun eski Kıdemli Pazar Analisti Mati Greenspan en iyi kripto borsalarının işlem hacmi rakamlarını “dürüstçe” bildirmeye başlamış olduğunu umuyordu. AMBCrypto ile yakın zamanda yapılan bir konuşmada Greenspan şu ifadeleri kullanıyor:

“Yıkama ticareti maalesef kripto alanında hala büyük bir sorun. İyi bir gelişme, dürüst bir şekilde raporlama yapan ve sağlıklı bir pazar ve fiyat keşfinin iyi çalışmasını sağlamak için yeterli hacim ve likiditeye sahip yeterli üst düzey borsaların mevcut olmasıdır.”

Bu yılın başlarında, Bitwise “yaygın kullanımına rağmen CoinMarketCap.com verilerinin yanlış olduğunu” bildirdikten sonra CoinMarketCap bir önlem aldı. Ardından platform, yıkama ticareti ve pazar manipülasyonu ile mücadele etmek için yeni parametreler sunmaya söz verdi. Bu hedef doğrultusunda çalışan CoinMarketCap, Kasım ayında yeni bir “Likidite” metriği başlattı. Aynı şeyi anlatan CoinMarketCap’in CSO’su Carylyne Chan, yakın zamanda yapılan bir röportajda şunları vurguladı:

“Genel olarak bir kamu malı konuşur, çünkü insanlar daha iyi ticaret yapabilirler, dünyadaki gerçek fiyatların ticaret yapmaya çalıştıkları varlık için ne olduğunu daha doğru bir şekilde anlayabilirler. Likiditeye odaklanmak tüm pazarı genel olarak daha verimli hale getirecektir. ”

Bu yıl manşetlerde yer alan bir başka rapor da OKEx'in araştırma yönteminin geçerliliğini kabul etmesinin ardından Blockchain Şeffaflık Enstitüsü'nün [BTI] raporuydu. BTI'ye göre, web sitesindeki ilk 40 borsa arasında, yıkama ticareti % 35'in üzerinde önemli ölçüde azaldı. Kraken, Coinbase, UpBit, Poloniex “en temiz” platformlardı, Binance, OKEx ise en az yıkama ticaret yüzdesine sahipti.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ