Alman bankacılar arasında bir anket yapıldı ve yaklaşık yüzde 76'sı Libra’nın ülkenin para politikasına zarar verebileceğine inanıyor.

Bu Anket Alman Bankacıların Libra Hakkındaki Çarpıcı Görüşlerine Yer Veriyor

Alman bankacılar arasında bir anket yapıldı ve yaklaşık yüzde 76'sı Libra’nın ülkenin para politikasına zarar verebileceğine inanıyor. Ankete katılanların yüzde 6'sı, yaklaşmakta olan Facebook ‘un Libra’sının küresel ekonominin istikrarını zayıflatabileceğine inanıyor.

Frankfurt’taki Goethe Üniversitesi Finansal Araştırmalar Merkezi (CFS), Facebook’un yaklaşmakta olan dijital para birimini araştırdı. Anket Alman bankacılar arasında gerçekleştirildi ve yaklaşık yüzde 76'sı Libra’nın ülkenin para politikasına zarar verebileceğine inanıyor. Ankete katılanların yüzde 6'sı, yaklaşmakta olan Facebook’un kripto para biriminin küresel ekonominin istikrarını zayıflatabileceğine inanıyor.

Alman Bankaları Facebook Coine Karşı değil

Üniversitenin yürüttüğü çalışma, bu bankacıların çoğunun projeyi Facebook geçmişinden ve uzun süren belirsizliğinden dolayı piyasada geleceği olmayan dengesiz bir proje olarak gördüğünü belirtiyor.

Şaşırtıcı sonuç, bu bankacıların yaklaşık yüzde 61'inin varlığın yasaklanmasını önermediklerini belirtiyor. Bankacılar bu varlığın küresel pazara zarar vereceğinden emin; Bu bankacılar Facebook Coini izlemek için sıkı politikalar önerdiler. Frankfurt Main Finance'den Hubertus Vath, anketin bankacılık sektörünün yenilik ve teknolojiye açık olduğunu kanıtladığını ancak potansiyel risklere de yakından baktığını vurguluyor.

Libra ve Avrupa'daki Mücadele

Bankaların ve hükümetin muhalefetinin getirdiği kısıtlamalarla Libra, dijital para biriminin Avrupa'ya girmesinin zor bir iş olacağından emin. Bütün dünya dijital para birimlerini sorguluyor, Almanlar ise varlık hakkındaki fikirlerini oluşturuyor.

Fransa’nın Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire geçtiğimiz aylarda devletin “parasal egemenliğini” tehdit ettiği için ülkesinin Avrupa’da Libra’nın gelişimini durduracağını ileri sürmüştü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ