Bir anket, Salvadorluların dörtte üçünden fazlasının Başkan'ın Bitcoin BTC'yi yasal para birimi olarak kabul etme baskısına şüpheyle baktığını gösterdi.

Bu Anket Bitcoin İle İlgili İlginç Sonuçlar Ortaya Koydu

Bir anket, Salvadorluların dörtte üçünden fazlasının Başkan'ın Bitcoin BTC'yi  yasal para birimi olarak kabul etme baskısına şüpheyle baktığını gösterdi.

Reuters'in bildirdiğine göre, yakın tarihli bir ankete göre, Salvadorluların dörtte üçünden fazlası, başına buyruk liderin önde gelen kripto para birimi Bitcoin'i  yasal para birimi  olarak kabul etme baskısına şüpheyle bakıyor. Daha önce, El Salvador Başkanı Bukele'nin Kongre'deki müttefikleri, Bitcoin'e küçük Orta Amerika ülkesinde resmi bir para birimi statüsü veren yasayı onayladı ve bunu yapan ilk ülke oldu. Bununla birlikte, Bitcoin kullanımı yalnızca isteğe bağlıdır.

Çoğu İnsan, Bitcoin'in Resmi Bir Para Birimi Olduğuna Şüpheyle Yaklaşıyor.

Francisco Gavidia Üniversitesi'ne bağlı Disruptiva tarafından yürütülen bir anket, insanların yaklaşık %54'ünün Bitcoin kabulünü "hiç doğru değil" olarak gördüğünü, %24'ünün ise "sadece biraz doğru" olarak nitelendirdiğini gösterdi. Kripto para planının %20'si onaylanmadı. Anket, 1-4 Temmuz tarihleri arasında El Salvador'da 1.233 kişiyle anket yaptı. %2.8 hata payına sahiptir. Disruptiva'nın Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Enstitüsü Başkanı Oscar Picardo, bunun dijital dönüşüm konusunda riskli bir yatırım olduğunu düşünüyor.

El Salvador, Küresel Düzenleyicilerin Eleştirileriyle Karşı Karşıya

Anket ayrıca, katılımcıların %46'sının Bitcoin hakkında "hiçbir şey" bilmediğini ve yaklaşık %65'inin kripto para biriminde ödeme almaya açık olmayacağını söyledi. Bununla birlikte, Başkan Bukele, yurtdışında yaşayan vatandaşlardan havale ödemelerini kolaylaştırmanın ve 2001'den beri ulusal para birimi olan ABD dolarına olan bağımlılığı azaltmanın bir yolu olarak Bitcoin benimsemeyi lanse etti. Daha önce, El Salvador Dünya Bankası'nı geçiş sürecinde onlara yardım etmeye çağırmıştı. Bitcoin'e, ancak kurum Orta Amerika ülkesine yardım etmeyi reddetti. Diğer bazı kurumlar da ülkenin BTC'ye geçişini eleştirdi. Bununla birlikte, kripto topluluğu El Salvador'un kararını kutladı ve ülkeyi diğer uluslara örnek teşkil edecek bir ilerleme kaydettiği için övdü.

En güncel haberleri almak için Telegram kanalımıza, Twitter sayfamıza ve Facebook sayfamıza abone olabilirsin.

BU HABERİ PAYLAŞ